„Fehérgalléros bűnöző kombinálva egy drogkereskedővel” – nem tudni, él-e még a világ egyik legnagyobb csalója

8 perc

2024.06.17. 15:30

2024.06.20. 07:05

A OneCoin hamis kriptopénz kitalálója, a bolgár Ruzsa Ignatova ott van az FBI top 10-es körözési listáján, egyetlen nőként. Több ezer milliárd forintnak megfelelő dollárt csalt ki befektetőktől, majd eltűnt. Nagy csalások című sorozatunk első cikke.

Ruzsa Ignatova hamis kriptopénzével a korábbi nyomozások szerint 4,5 milliárd dollárt, újabb becslések szerint viszont több mint 19,4 milliárd dollárt (azaz 1,625 ezer milliárd és 7 ezer milliárd forint közötti összeget – a nagyságrend érzékeltetéséhez, Magyarország 2004-es belépése óta 26 ezer milliárd forintot kapott az EU-tól) csalt ki befektetőktől, mielőtt nyoma veszett.

Ma az FBI tíz leginkább körözött személyeinek listáján is szerepel, de azt nem tudni: az ellopott ezermilliárdokat élvezi, vagy megölte a bolgár drogkartell, amelyet épp saját védelmére szerződtetett.

Ignatova Bulgáriában született, Németországban nőtt fel, az Oxfordi Egyetemen végzett, majd sikeres karriert futott be pénzügyi területén, mielőtt 2014-ben elindította a kriptovalutaként hirdetett OneCoint. Ezután néhány év alatt világszerte emberek millióit győzte meg arról, hogy fektessenek a OneCoinba, azt ígérte, hogy az a korai Bitcoin-befektetők által látott hatalmas hozamoknál is többet hoz a konyhára – írta róla a BBC.

A valóságban azonban Ignatova – vagy a bolgár sajtóban elterjedt nevén dr. Ruzsa – egy ügyesen álcázott befektetési csalást hajtott végre, a OneCoinból hiányzott a Bitcoinhoz hasonló legális kriptovaluták alapjául szolgáló blokkláncnyilvántartás.

A fizetőeszköz mögött a Dubajban regisztrált, offshore OneCoin Ltd. és a belize-i illetőségű OneLife Network Ltd. cégek álltak, ezeket Ruzsa Ignatova alapította. Valójában azonban nem kriptopénzről, csupán digitális fizetőeszköznek álcázott, multi-level marketing elemekkel működtetett piramisjátékról volt szó. Az Egyesült Államok nyomozó hatóságai szerint hozamot nem fizettek, a befektetőktől szerzett pénzt az üzemeltetők egyszerűen szétosztották maguk között. Kínában 1,7 milliárd jüant (83 milliárd forintot) foglaltak le 98 vádlottól. Később több szakértő is a történelem egyik legnagyobb pénzügyi csalásának nevezte.

Amikor lelepleződött, 2017 októberében a német és amerikai nyomozók megpróbálták lekapcsolni Ignatovát, de ő felszállt a Ryanair Szófiából Athénba tartó járatára, és soha többé nem látták.