Jó pénzért elcsábított nyugati vadászpilóták tartják a Top Gun-képzést a kínai hadseregnek
Nyugati agyelszívással sajátítana el szükséges praktikákat a tapasztalatlan kínai légierő, Washington keresi az ellenszert. A kooperáló NATO-pilóták eladott tudása aranyat érhet egy tajvani konfliktusban.
Nyugdíj melletti jól fizető állás, lelkes tanítványok, s végül is, modern eszközökön a hobbijának hódolhat – ekképp kereshetne hirdetésben aktív szolgálattól visszavonult nyugati vadászpilótákat Kína. De nem így teszi, hanem feltűnést kerülő megkeresésekkel toboroz olyan veteránokat, akik átadják a tudásukat. Az angolszász országok – USA, Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland – hírszerző közössége, az Öt Szem (Five Eyes) a problémát olyan súlyosnak tartja, hogy a napokban a nyilvánosságnak szánt közleményben hívta fel rá a figyelmet.
Washington jó ideje azzal gyanúsítja Kínát, hogy lopja a katonai technológiáját. A 2001 áprilisában Hajnan szigetén – egy kínai vadászgéppel történt koccanása után – kényszerleszállást végrehajtó EP-3E ARIES II amerikai kémrepülőgépet például a kínaiak csak azután adták vissza, hogy darabokra szedték, és alaposan áttanulmányozták. De Kína úgynevezett visszafejtő mérnöki tervezéssel tárta fel a megvásárolt szovjet katonai gépek titkait is, majd pénzt nem kímélve saját erőből fejlesztette tovább a technológiáját.
Ez azonban csak a hardver, amihez kell az emberi szoftver, a vadászpilóta tudása,
amit egyre nagyobb erőfeszítéssel igyekeznek megvásárolni.