Izrael válaszcsapása pont arra volt jó, hogy senkinek se kelljen bedurvulnia
A példátlan hétvégi iráni rakéta és dróntámadást követően a világ egész héten Izraelt figyelte és várta, hogy mire jut az ország vezetése. Kérdéses volt ugyanis, hogy milyen választ képes adni az ország az iráni kihívásra, ami kellően komoly, de nem is hozza lépéskényszerbe a teheráni vezetést. Egy eszkaláció esetén ugyanis Izraelnek a régió legnagyobb haderejével kellene szembenéznie, bár az már egy másik kérdés, hogy Irán mihez tud kezdeni a roppant ármádiájával.
Valószínűleg nem mondunk túl nagy újdonságot azzal, hogy a Közel-Kelet legjobban képzett, legmodernebb hadereje az izraeli, ugyanakkor mennyiségi tekintetben abszolút Iráné az elsőség a régióban. A síita állam fegyveres ereje szinte minden tekintetben nagyobb az izraelinél, sokkal több például a katonájuk.
Míg az izraeli hadseregben nagyjából 170 ezer ember szolgálhat, addig ez Iránnál (ideszámítva a hagyományos haderőn felül a Forradalmi Gárda alakulatait is) meghaladja a 600 ezret, ráadásul, ha mozgósításra kerülne a sor, az végképp Teherán javára billentené a mérleget, már csak azért is, mert Irán lakossága nagyjából tízszer akkora, mint Izraelé.
Ugyanezt látjuk hadianyag tekintetében is, Iránnak majdnem mindenből több van, mint Izraelnek, több a tankja, nagyobb a tüzérsége (majdnem háromszorosan), majdnem kétszer akkora a flottája, úgyhogy első ránézésre nagyon úgy tűnik, hogy Iránnak kevéssé van félnivalója az izraeli reakcióktól, sőt, talán inkább a zsidó államnak lenne min aggódnia egy Irán elleni háború esetén.
A helyzet azonban nem ilyen egyszerű, hiszen háborúkat ritkán vívnak geopolitikai vákuumban. Bár Izraelt a legjelentősebb szövetségesei is arra figyelmeztették, hogy ne számítson rájuk egy Irán elleni támadóakcióban, ettől még – ahogyan a hétvége folyamán is láttuk, – az ország védelmét segítette az amerikai és a brit légierő is. Ez pedig egy olyan előny, amit az iráni légierő képtelen leküzdeni, már csak azért is, mert önmagában az izraeli légiflottánál is gyengébb, de ami még fontosabb, elavultabb.
Irán fegyverei
Általában az iráni hadigépezetről elmondható, hogy a méretével fordított arányban áll a korszerűsége. Az 1978-as iráni iszlám forradalmat követően az új, Homeini ajatollah nevével fémjelzett teheráni rezsim szembefordult a nyugati blokkal, aminek egyik azonnali következménye volt, hogy megszűnt a nyugati haditechnikához való hozzáférésük, pláne, hogy hamarosan egymást kezdték követni a síita állammal szemben bevezetett nemzetközi szankciók.