A kockás füzettől a komputerrel generált rajzokig és tovább – Molnár Vera kiállítása a párizsi Pompidouban

4 perc

2024.03.13. 16:03

2024.03.13. 20:14

A tavaly decemberben, nem sokkal a 100. születésnapja előtt elhunyt magyar származású francia alkotó, aki a hatvanas években az elsők közt használta a számítógépes művészet közvetlen előzményeként tekinthető generatív elgondolást és módszert munkáiban, s még utolsó életévében is NFT-ket bocsátott ki, centenáriumi kiállításai közül a legnagyobb szabásút a párizsi Pompidouban rendezték meg. A kiállításról, melynek előkészületeiben még Molnár Vera is részt vett, Cserba Júlia, a művész barátja készített beszámolót.

A Molnár Vera századik születésnapja alkalmából rendezett Szemmel beszélni, azaz Parler á l’œil című kiállítás hivatalos megnyitójára március 5-én került sor, de már február végétől látogatható volt. Bár a művész sajnos nem érhette meg ezt a neki is sokat jelentő eseményt, mégsem posztumusz kiállítást láthatunk. Molnár Vera szorosan együttműködött a kurátorral, Chistian Briend-nal. Azon túlmenően, hogy együtt válogatták ki a bemutatásra szánt műveket, ő találta ki a kiállítás címét, és javaslataival segítette Christian Briend munkáját, ráadásul Molnár Vera a helyhez új művet, egy monumentális méretű installációt is tervezett. Az M betű különböző irányú, méretű, vastagságú karaktereiből alkotott sorokból álló Ma vie en M (2023) a kiállítás bejáratának két oldalát foglalja el.

A bemutatott alkotások zöme a Centre Pompidou gyűjteményéből származik, mindössze néhány olyan darab érkezett más közgyűjteményből és magángyűjteményből, amely teljessé teszi az időrendi sorrendet követő és valamennyi korszakból ízelítőt nyújtó kiállítást.

A nyitókép Molnár Vera Fák és dombok (Arbres et collines géométriques) című ceruzarajza 1946-ból. A még Budapesten készült alkotás a francia közönséget valószínűleg kevésbé lepi meg, mint a magyart. Ha belegondolunk, hogy Magyarországon ebben az időben milyen képek készültek, szinte hihetetlennek tűnik, hogy azt egy huszonkét éves budapesti főiskolás készítette.