Mi lehet az az orosz űrfegyver, amelynek hírét Washingtonban olyan furcsán kiszivárogtatták?
Lehet, hogy atomfegyver, de senki se gondoljon Hirosimára, az űrben még az atomrobbantás is más.
Embereket nem lehet vele megtámadni, és még nincs is készen, de azért komolyan vesszük, nagyon figyelünk, és hamarosan jövünk a részletekkel.
Ez a lényege az utóbbi napok washingtoni kiszivárogtatásának, és ennek alapján egyelőre csak találgatni lehet, mi volna a nukleáris orosz űrfegyver, amelyről – szokatlan módon – a képviselőház hírszerzési bizottságának elnöke, Mike Turner adott hírt. Vagy talán így üzent valamit Moszkvának?
Ha atomfegyverről lenne szó (a másik elképzelhető lehetőség valamilyen atommeghajtású űreszköz), akkor érdemes tudni, hogy a világűrben, a légüres térben sem lökéshullámok nem keletkeznek, sem tűz nem üt ki. A felszabaduló részecskék és sugárzás energiája azonban azonnal vagy lassabban tönkretenné a közelben lévő űrobjektumokat. Az atomrobbantás legerősebb hatása a radioaktív sugárzás lenne – és ez igen nagy bajt okozhatna.
75 éve robbant az első atombomba - mi történne, ha holnap bevetnék a fegyvert?
Az atombomba katonai bevetés nélkül is pusztított a világháború után. Napjainkban még regionális háború esetén is világméretű éhínséget okozhatna a nukleáris fegyver.
Történelmi példa, hogy amikor 1962-ben az USA nagy magasságban (körülbelül 400 kilométeren, ami a termoszférához, a légkör külső rétegéhez tartozik) hajtott végre kísérleti atomrobbantást (Starfish Prime név alatt), annak a hatása jóval nagyobb volt, mint sejtették. Az elektromágneses impulzus nem pusztán a látóvolságban lévő műholdakat bénította meg, hanem károkat okozott a Föld túlsó oldalán lévő szatellitek elektronikájában is, mert a Föld mágneses tere továbbította a sugárzást. Az akkoriban földközeli pályán (LEO) keringő műholdak mintegy harmada károsodott vagy tönkrement.