Tudor Giurgiu filmrendező: A romániai forradalom győzelme nagyon sok ember szükségtelen halálát is elhozta
Máig nincs megbékélés, mindenki a saját szemszögéből látja az 1989-es romániai forradalmat, amelynek legvéresebb napjairól Tudor Giurgiu rendező készített filmet. A Libertate '89 – Nagyszeben című alkotást a napokban mutatták be a magyar mozikban.
HVG: A magyarországi emberek számára az 1989-es romániai forradalom Temesvárral forr össze. Az ön filmjéből azonban egy másik történet, a tömeggyilkosságok és a terror története bontakozik ki.
Tudor Giurgiu: Az emberek nem tudnak arról, mi történt Nagyszebenben. Mindenki azt kérdezi, miután megnézi a filmet: Hogy halhatott meg ott annyi ember? Miért volt annyi erőszak, és miért nem tudtunk ezekről az eseményekről? Nagyszeben azért különleges helyszín, mert nagy volt a vérveszteség, és rengeteget lőttek az emberekre.
HVG: Bukarest után Nagyszebenben volt a legtöbb áldozat, 99 ember halt meg ott, és több mint kétmillió töltényt lőttek ki az utcán harcoló fegyveresek.
T. G. : Pontosan, és ezek a számok akkor válnak igazán félelmetesekké, ha figyelembe vesszük a város méretét: kétszer többen éltek Temesváron a forradalom évében, mint ott. Bukarest pedig kétmilliós város volt. És mégis ott, egy kisvárosban tört ki az igazán brutális erőszak, a kontrollálatlan és kontrollálhatatlan káosz. Hasonló helyzetek Románia több településén kialakultak. De Nagyszebenben az rontott a helyzeten, hogy a helyi fegyveres erők alakulatai egymással harcoltak. Nagyon közel állomásoztak egymáshoz a milícia, a Securitate és a katonaság alakulatai, és gyilkolták egymást.
HVG: Mi állt a brutalitás mögött? Köze volt ahhoz, hogy ott volt párttitkárként a megye első embere, Nicolae Ceausescu diktátor fia, Nicu?