Reisz Gábor rendező: Idehaza olyan szintre jutott a gyűlölet, hogy meg sem kíséreljük megérteni a másikat

8 perc

2023.09.10. 08:30

Borzasztó és nevetséges, hogy ma Magyarországon bármilyen ismerkedésnél, találkozásnál fontos szempont, ki fideszes és ki nem – állítja Reisz Gábor filmrendező, akinek a Magyarázat mindenre című filmjét a múlt héten mutatták be a velencei filmfesztiválon, ami a fesztivál Orizzonti szekciójának "Legjobb filmje" lett.

HVG: A Magyarázat mindenre a politika mentén kettészakadt magyar társadalomról szól. A korábbi filmjeiben nem jelent meg ilyen hangsúlyosan a közélet. Mi változott?

Reisz Gábor:

Mindig az érdekelt, hogy olyan filmeket csináljunk, amelyek visszaadják Magyarország jelen idejét.

Elkezdett zavarni, hogy míg több kulturális platformon, színházban, irodalomban képesek vagyunk kimondani a politikusok nevét, ábrázolni oldalakat, a film úgy tesz, mintha ez a kérdés nem is létezne. Hogy lehet, hogy a filmekben nincs megemlítve például Orbán Viktor neve, miközben baráti társaságokban, családokban folyamatosan róla van szó? Tabu lett a politika a filmekben, nem csak az utóbbi 13 évben, már korábban is.

HVG: A filmbeli fideszes és nem fideszes karakterek folyamatosan elbeszélnek egymás mellett. Úgy látja, ennyire nem tudnak szót érteni egymással a magyarok?

R. G. : Sok másik, politikailag kétpólusú ország van, de Magyarországon olyan szintre jutott az egymással szembeni gyűlölet, hogy meg sem kíséreljük megérteni a másikat, csak a saját igazunkat mondjuk egyre hangosabban. Nincs valódi kommunikáció, csak a hangerőt tekergetjük.