Nem olcsó, és nem is mindig egyszerű a tetoválások eltávolítása – a lézeres eljárás a leghatékonyabb
Sokak számára örök emlékeztető vagy kedvvel viselt állandó kiegészítő egy szépen elkészített tetoválás, de nem kevesen vannak, akik már szabadulnának a régi mintáktól.
Egy 2022-es felmérés szerint Európában az emberek 12 százalékának van egy vagy több tetoválása – és közülük minden harmadik már legalább egynek az elkészíttetését megbánta. Sokan nyilván azért, mert az idő múlásával az eredetileg esztétikus tetoválások is elhalványulhatnak vagy elszíneződhetnek a gyengébb minőségű eszközök és festékek használata, illetve a bőr természetes regenerációja miatt.
Ezeket a hibákat még viszonylag egyszerűen kijavítják a tetoválószalonban a minta felfrissítésével, újrakontúrozással. A hízás, fogyás vagy a bőr öregedése miatt eltorzuló mintákat azonban már gyakran teljesen új rajzzal kell eltakarni, vagy el kell távolítani. Ma ugyanis már nem igaz az, hogy ha valamit egyszer felvarrattak, az örökre ott is marad a bőrön; az orvostudomány fejlődésének köszönhetően szinte nincs olyan tetkó, amelyet ne lehetne eltüntetni.
„Eltelik 10-20 év, és a páciensnek már nem tetszenek a testén lévő tetoválások. Előfordul, hogy valakinek másik párkapcsolata lesz, ezért kéri, hogy távolítsuk el a mintát, vagy mert nem szeretné, hogy a gyerekei lássák” – sorolja a változatos indokokat Varju Gábor, a Dr Derm magánklinika bőrgyógyász főorvosa. Noha egyre többen viselnek tetoválást, az is előfordul, hogy valaki a munkaköre miatt akar megszabadulni a látható helyen, elsősorban a karján lévő rajzoktól.
"Mindenki azt csinál, amit szeretne, amíg nem mozog"
Egyre több női művész választja a tetoválószakmát, mi most hármat kérdeztünk meg arról, hogyan kerültek a szakmába és hogyan jellemeznék a munkásságukat.