Kerületmustra: Olyan ez az utca, mint egy falu, csak a pesti belvárosban

10 perc

2023.06.27. 17:45

Ki költözik manapság a budapesti belváros közepére? Az, aki az élő történelem mellett az eldugott parkokat, a sarki kávézókat és a meglepetéseket is szereti. Erre nincs jobb hely, mint az V. kerületi Magyar utca – kicsit girbegurba, kicsit zsúfolt, de a miénk. És nem csak a történelme miatt érdekes.

Ez a cikk csak első látásra szól az V. kerület egyik legeldugottabb utcájáról. Ha a kerület legszebb részeit akartam volna bemutatni, nyilván választhattam volna mást is: a fasorral és régiségboltokkal szegélyezett Falk Miksa utcát, a Parlamentnek otthont adó Kossuth Lajos teret vagy bármelyik Duna-korzót.

De egyik sem lett volna olyan izgalmas, mint a kerület szélén megbúvó Magyar utca.

Ezen a körülbelül fél kilométeres utcaszakaszon egyszerre található meg az igazi pesti belváros és annak több száz éves története: bérházak, bordélyok, középkori városfal, kovácsműhely, arisztokrata palota, eldugott park, galériák és kávézók – és az évtizedek óta itt élő helyi közösség.

Kerületmustra
Mit keres egy nyúl egy belvárosi parkban? Milyen lenne a Római-part vadregényesebb kiadásban? Hol rendeztek lövészárok-kiállítást a nagy háború idején, és hol rejtőztek el a rendőrök a bűnözők elől a kapualjban? Most induló sorozatunkban a 150 éves Budapest kerületeit járjuk végig, olyan helyeket mutatunk be, amelyeket sokszor még az ott lakók sem ismernek, és ahol nem csak nekik érdemes egy napot eltölteni, legyen szó akár egy mocsárról, egy gyárról vagy egy lakótelepről. A sorozat első részét, Pasarét történetét ide kattintva olvashatja el.

Amikor ide költöztem, én sem gondoltam volna, hogy a környék pontosan olyan, mint egy nagy falu.

A turistacsoportok és teraszok mellett, a hatalmas kovácsoltvas kapuk mögött több ezer belvárosi lakos él, akik ugyanúgy ismerik és segítik egymást, mint a néhány száz fős községekben lakók. És hasonlítanak egymásra valami másban is: a megállt időben. Az emeletes bérházak, függőfolyosók és járdaszegélyek ugyanis gyakorlatilag száz éve semmit nem változtak.

A Magyar utca
Kriza Márton

Ha pedig valaki még alaposabban körülnéz a zsebkendőnyi udvarokon, a folyosókon és a néhol még mindig macskaköves utcákon, ennél is régebbre utazhat vissza a múltba.

    Falak és mindenféle népek

Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy ha egy átlagos budapestitől megkérdeznénk, merre is található pontosan a Magyar utca, nem biztos, hogy tudna rá válaszolni. Az Astoria szálló oldalától induló, és a Kálvin térig futó, szabálytalan kanyarulatú utca se nem főútvonal, se nem sétálóutca – sőt, korzózásra a félig járdán parkoló autók miatt nem is különösebben alkalmas.