Zseniális festő vagy zseniális kókler? Felülvizsgálat alatt az 50 éve meghalt Picasso életműve
Az év művészeti szenzációjának ígérkezik az a Madridtól Párizson át New Yorkig tartó kiállítássorozat, amelynek apropója a művész halálának 50. évfordulója. Továbbra is közönségkedvenc, de vannak, akik megkérdőjelezik, hogy ő a XX. század legnagyobb festője. A feministák más szempontból bírálják, többen kitetetnék műveit a múzeumokból.
Egy selfie Picassóval? – bármilyen furcsán hangzik, a napokban ez lehetséges volt.
Az ötven éve, 1973. április 8-án elhunyt világhírű festő teljes életnagyságban jelent meg Madridban, jellegzetes matrózcsíkos pólójában, fehér nadrágban és kék vászoncipőben, mintha csak a tengerpartról vagy a műteremből került volna elő. A hatásból az sem vont le, hogy Eugenio Merino spanyol művész carrarai márvány talapzatra, amolyan ravatalra fektette az idősödő Picassót, pontosabban a róla készült hiperrealista szobrot. Az alkotás nagy sikert aratott a madridi ARCO művészeti vásáron, ahol a közönség lelkesen fényképezkedett a valódi ruhába öltöztetett, igazi hajat kapott, 45 ezer euróért kínált szilikon-Picassóval.
A XX. század legnagyobb hatású művészeként emlegetett spanyol festő halálának 50. évfordulója az egész seregszemlén érezhető volt, számos alkotás kötődött valamilyen módon hozzá.
Bár népszerűsége a közönség körében is töretlen, az utóbbi években megváltozott a megítélése, kevésbé borulnak le a nagysága előtt.