„Verseim tárgya az elmém működése” – megjelent a Nélkülözhetetlen Allen Ginsberg
Írásaim nagyszabású kulturális és politikai felszabadítási mozgalom részeseivé váltak – jellemezte pályáját az 1950-es években indult amerikai beatnemzedék vezéralakja. Legfontosabb műveit jelentette meg most az Európa Könyvkiadó.
„Én vagyok Május Királya, természetesen, mert szláv sarjadék vagyok és buddhista zsidó”
– ironizált Kral Majales című versében Allen Ginsberg amerikai költő 1965-ben, amikor kubai és európai turnéján több akkori szocialista országban is fellépett. Kubából és Prágából is kihajították. Havannában a rendőrök az ágyból verték ki, és a reptérre vitték; mint gyanította: „A fű, egyéb híresztelések vagy a Che Guevara argentin narcizmusáról szóló beszédem miatt.” Prágában rész vett a május elsejei felvonuláson, a tömegben integetett Antonín Novotnynak, a párfőtitkár-államelnöknek, majd az egyetemisták megválasztották pünkösdi királyuknak.
Tízezres tömeg verődött össze Ginsberg ünneplésére, ő cintányérozott és mantrákat énekelt, majd negyedóra alatt írt egy verset, amelyet – a korabeli filmfelvételek alapján – fel is olvasott. A rendfenntartók azonban ledöntötték a trónról, és másik királyt emeltek. A rendőrök végig a nyomában voltak, elrabolták a noteszát, megállapították, hogy illegális írásokat tartalmaz, majd őt is előállították. „Rengeteg panaszt kaptunk a szülőktől, tudósoktól és pedagógusoktól, miszerint az ön szexuális elméletei rossz hatással vannak fiataljainkra, megrontják őket, ezért bevonjuk a vízumát” – közölték vele.
Film a diákok prágai majálisáról és Ginsbergről:
„...háromszor tartóztattak le Prágában, egyszer amiért részegen énekeltem a Narodni-utcán, / egyszer egy bajszos kiber ütött le az éjféli járdán azt üvöltve, hogy BUZERÁNS, / egyszer mert elvesztettem szokatlan szex-pol álmokkal teli noteszomat...”, sorolta Kral Majales című versében (Eörsi István fordítása), amelyet a kaland ismerete tesz különösen izgalmas alkotássá.
Ebben segít az amerikai Michael Schumacher Nélkülözhetetlen Allen Ginsberg című, az Európa Könyvkiadónál a közelmúltban megjelent kötete, amelyben az 1997-ben elhunyt költő örökségének egyik gondozójaként a legjelentősebb verseket, esszéket, interjúkat, leveleket és naplórészleteket szerkesztette egybe.