Romániában kőkeményen parancsoltak megálljt az orosz kavarásnak – kizárhatják az új elnökválasztásból a TikTok-sztár botrányjelöltet
Komoly figyelmeztetést kaptak a populizmusra hajló szuverenisták Romániából: a megtévesztő üzenetekkel operáló, külföldi támogatást is igénybe vevő kampányuk elbukhat egy alkotmányossági próbán. Az elemzők többsége azt valószínűsíti, hogy a minap leállított elnökválasztás első fordulójának a semmiből előbukkant győztesét, Calin Georgescut legközelebb már előre kizárják a versenyből.
„A román precedens” – valószínűleg így fognak hivatkozni a következő években arra, ami most a romániai elnökválasztás körül zajlik. Az alkotmánybíróság érvénytelennek nyilvánította a voksolás első fordulóját, és jogellenesnek minősítette a választókat hamis információkkal befolyásoló Európa-ellenes propagandát. A három héten át zajló parlamenti és elnökválasztás ideje alatt először az online propaganda mértéke és hatása váltott ki rendkívüli nemzetközi figyelmet, majd az, ahogy a hatóságok fokról fokra egyre határozottabban reagáltak a súlyos befolyásolási kísérletre.
Magyarországot az utóbbi években többször is kritika érte a hamis magyar és esetenként orosz kormányzati propaganda térnyerése miatt. Talán ez az oka, hogy a magyar kormányfő most különösen gyorsan reagált a romániai eseményekre. Orbán Viktor rögtön az első forduló után beszélt „az online platformok és a választók” romániai találkozásáról, utalva az egyelőre elbukott sikerember, Calin Georgescu TikTok-kampányára. „Hálásak vagyunk a románoknak, hogy laboratóriumként lekísérletezik nekünk, mi pedig ennek a vitának a tanulságait összegezve megnézhetjük, van-e teendőnk a problémák elhárítása érdekében Magyarországon” – nyilatkozta november végén a magyar miniszterelnök. Azóta viszont a kormánykommunikáció csak érintőlegesen foglalkozik a romániai magyarok számára nagyon is kockázatos folyamatokkal és a szuverenista-patrióta szélsőjobbos erők előretörésével. Pedig a román alkotmánybíróság újabb és újabb, megfontolásra érdemes példákkal szolgál „a problémák elhárításával” kapcsolatban.
Az alkotmánybíróság látszólag váratlanul, éppen azon a napon nyilvánította érvénytelennek az elnökválasztás első fordulóját, amikor a külföldi szavazókörökben már elkezdődött a második forduló, és mire Olaszországban lezárták a külföldön élő román állampolgárok előtt az urnákat, már ötvenezer semmibe vesző szavazat gyűlt össze. A határozat annak ellenére meglepte a jelölteket, a szavazókat és a nemzetközi közvéleményt is, hogy az első forduló óta óvás óvást követett, és óránként derültek ki újabb visszaélések az elnökválasztással, illetve az elnökválasztási kampánnyal kapcsolatban. Az felmerült ugyan, hogy az illetékes hatóság elrendeli az első forduló megismétlését, de azt, hogy kampányostul, első és második fordulóstul új eljárás lesz, az események legelszántabb kritikusai sem gondolták.
Már a novemberi urnazárást követő órákban nyilvánvaló volt, hogy a közvélemény-kutatások szerinti 2 százalékával szemben 22 százalékos támogatottságot elérő jelölt, a szélsőjobboldali Calin Georgescu mögött összehangolt, profin irányított, jellemzően a kínai TikTok oldalán szervezett online kampány zajlott.
A hatóságok azonban egymásra mutogattak, és napokon át hárították a felelősséget. Egészen addig, amíg a dominó el nem érte a még hivatalban lévő államelnököt és az alkotmánybíróságot. A választás tisztaságát védő első érdemi lépések akkor történtek meg, amikor Klaus Iohannis államfő összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot, hogy megvizsgálja a választás befolyásolásáról szóló belügyminisztériumi és titkosszolgálati dokumentumokat, és döntsön az esetleges következményekről. A testület zárt ajtók mögött tárgyalt, majd balladai tömörségű közleményt adott ki: megállapította, hogy külső (orosz) állami és nem állami szereplők részvételével valóban kibertámadás érte a román választási rendszert.