Egyáltalán nincs semmi baj a lombkorona nélküli lombkoronasétánnyal
Egyesek szerint a fideszes polgármester által, 60 milliós EU-s támogatásból épült lombkoronasétány a korrupció és a lenyúlás bizonyítéka, de nekik nincs elég fantáziájuk. A lombkoronasétányt így is rengeteg dologra lehet használni!
Az egész erdőt tarra vágták a 60 millió forintos EU-s támogatásból megvalósuló nyírmártonfalvai lombkoronasétány építése közben – írtuk meg mi is az Átlátszó videója alapján. Az 50 méter hosszú sétány, amely értelemszerűen a fák lombkoronájának szintjébe illeszkedne, nem tud oda illeszkedni, mert nem maradt élő fa a közelében. Hadházy Ákos szerint ez remekül megmutatja, hogyan nyúlják le a fideszes politikusok az EU-s támogatásokat, de a politikusnak ezúttal nincs igaza, mert
a lombkoronasétány így is tökéletesen megfelel mindenféle célra, csak történetesen a fák lombjainak bámulása nincs ezek között,
de aki bámulta már a fák lombjait, pontosan tudja, hogy az amúgy is tök unalmas elfoglaltság, nem igazán éri meg a belefeccölt energiát. Különben is, alulról is teljesen jól látszanak.
Arról már nem is beszélve, milyen kevés empátiáról tesz tanúbizonyságot, aki kritizálja a tarvágást, hiszen jól látszik, a lombkoronasétány fából készült: mégis honnan szereztek volna annyi fát?! Olyasmit nem gyártanak az akkumulátorgyárakban, valahonnan csak elő kellett teremteni a faanyagot! Ezzel ráadásul máris elérték a sétány egyik célját: az érdeklődő, környezetismeret-tanóráról kirándulást tevő nebulók a tanösvényen a lehető legközelebbről tekinthetik meg az erdő fáit: a talpuk alatt, a cölöpök, deszkák és kerítéselemek formájában.
Ez ad magyarázatot arra is, amit az Átlátszó videója észrevesz, de nem értelmez helyesen: nem azért nem kezelték le a faanyagot, hogy az ezzel megspórolt pénz fideszes zsebekbe vándorolhasson, hanem hogy természetközelibbé tegyék az élményt, és a kisdiákok akár szuvenírként haza is vihessék az erdő egy részét, az ujjaikban, szálka formájában.
Ugyanakkor ez még messze nem minden, amire a nyírmártonfalvai híres sétány alkalmas. Az építmény mellett, az ameddig a szem ellát, teljesen sík, alföldi tájon ugyanis van egy másik, jelentős EU-s támogatásból épített kilátó is: a károgók szerint onnan nem lehet kilátni semmire. Eddig! Most már megépült végre a látványosság is a kilátó látogatóinak, amely teljes életnagyságban mutatja meg bárkinek, hogyan is néz ki egy lombkoronasétány. Kis szerencsével azt is meg lehet nézni a kilátóból, hogyan néz ki a lombkoronasétányon tanulmányi kirándulást tevő turista:
utóbbit a sok lomb csak eltakarta volna.
Arról nem is beszélve, hogy csalást már csak azért sem lehet említeni, mert nem lombok növesztésére, madarak fészkeltetésére, faszépítésre vagy más olyan feladatra kapta Filemon Mihály polgármester a támogatást, ami valójában a jóisten feladata, hanem a sétány megépítésére, az pedig megépült, és daliásan, peckesen áll az alföldi tájban, hogy Petőfi is megénekelné, ha még láthatta volna. (A tanyákon túl a puszta mélyén / Áll magányos lombkoronasétány; / Látogatják fideszes betyárok, / Hálatelt szívvel, bámulva némán.”)
A kritizálók mindemellett alighanem azzal sincsenek tisztában, milyen nagy, százmilliárdos ipar Magyarországon az amerikai filmipar kiszolgálása, nem véletlenül épült az országban több, minden hollywoodi igényt kielégítő filmstúdió. Márpedig a mai szuperprodukciók jelentős részét zöld háttér előtt veszik fel, így utómunkával bármi odavarázsolható. A lombkoronasétány ezt az igényt is maradéktalanul kielégíti, anélkül, hogy a falombok digitális eltávolításával kellene ügyködni: ezt tradicionális módon, digitális technika nélkül már elintézte a falu.
Bármilyen színész bármilyen jelenetet eljátszhat mostantól Nyírmártonfalván, az már csak a hollywoodi techgurukon múlik, mi lesz a kép hátterében, mutatunk is például egy nagyszabású ötletet:
Néznek majd a mostani ajvékolók, amikor a legnagyobb amerikai kasszasikerek stáblistáján a Special Thanks felsorolásban köszön rájuk vissza kajánul Michael Filemon neve!