"Ezt az orosz hadműveletet így feltehetőleg az amerikai hadsereg sem tudta volna végrehajtani"
Az új nyugati páncéltörő eszközök és drónok, illetve az élvonalbeli orosz haditechnika első találkozását hozta az ukrajnai háború, amelynek katonai tanulságai stratégiát alakító tényezők lehetnek a jövőben – magyarázta a HVG-nek a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpontjának két szakértője.
HVG: Ukrajnában több mint egy hónapja zajlik a háború, amit az oroszok különleges katonai műveletnek neveznek. Miért?
Kemény János: Ez a kifejezés mintha a nemzetközi közvéleménynek szólt volna, s nemzetközi jogi ügyeskedés. Oroszország ugyanis felrúgta az 1945 utáni nemzetközi konszenzust, amely kiszorította a háború fogalmát a nemzetközi jogból. Ez a megfogalmazás az orosz vezetés számára bizonyos értelemben hátrányos is volt, mert háború esetén a sajtóval szembeni korlátozások abszolút kivitelezhetőek lettek volna, így viszont a határ orosz oldalán is nyugodtan tudott forgatni például a CNN hírtévé.
Jójárt Krisztián: A megfogalmazás nemcsak a közvéleménynek szólt, mintha az egész orosz politikai vezetés elhitte volna, hogy ez tényleg különleges művelet lesz.
HVG: Előzetesen korlátozott, hibrid hadműveletekre számítottak, mégis hagyományos hadviselést folytatnak az oroszok. Mi lehet ennek az oka?
J. K.: Az orosz politikai vezetésben elsősorban nem katonaemberek ülnek, hanem titkosszolgálati múltúak, mint maga Putyin. Ők talán tényleg azt hitték, hogy a kigondolt különleges művelet valóban kivitelezhető. Volt a történetnek egy elhalt szála.