Orbán a fajok keveredéséről értekezett, Völner szabadlábon, a gazdaság pedig elindult lefelé - 2022 krónikája: Magyarország, 3. rész
Az uniós pénzekhez még csak elvileg fér hozzá Magyarország (bár ez az év végére sem sokat változott). Vihart kavart a miniszterelnök "tusványosi kinyilatkoztatása". Palkovics László kirúgta a Meteorológiai Szolgálat vezetőit. Megvette az állam a Vodafont. A tűzifa rendelkezés csak az egyik csapás a természetvédelemre. Felidézzük 2022 harmadik negyedévének hazai eseményeit.
Július 1.: Alkotmányellenes Balaton-törvény
Több kivételt is alkotmányellenesnek minősített az Alkotmánybíróság (AB) egy ellenzéki beadvány után a Balaton-part beépítésének szabályai alól. Ezentúl nem lehet miniszteri, kormányzati vagy önkormányzati rendeletekkel, határozatokkal a tó 30 méteres közelében is építkezni, felülírni a maximális beépíthetőségi korlátokat, vagy csökkenteni a strandok, kempingek, nádasok területét a parton.
A szabályoktól csak törvényekkel lehet eltérni, máskülönben gyengítenék az egészséges környezethez való alapjogot. Igaz, a döntés előtt már engedélyezett és megkezdett, illetve a nemzetgazdaságilag kiemeltnek nyilvánított építkezésekre ez már nem vonatkozik.
Még márciusban az AB határozatot hozott, hogy az állami alkalmazottak koronavírus elleni kötelező oltása nem minősül aránytalan jogkorlátozásnak, áprilisban pedig arról döntött, hogy közérdekű adatok kiadását csak konkrét indokkal lehet megtagadni. November 3-án az Országgyűlés által – nyilván az EU-val alkudozás hatására – a testület elé vitt törvénymódosítást is jóváhagyták a bírák, amely alapján állampolgárok kérhetnek jogorvoslatot ejtett korrupciós ügyekben.
November 15-i AB-döntés alapján sértette a tulajdonjogot az MTA kutatóhálózatának kiszervezése, ám a testület csak az átalakított vagyoni viszonyok megfelelő szabályozására szólította fel a parlamenti képviselőket, az érintett törvények megsemmisítésével ez nem járt.