Meg kell szoknunk, hogy magasabb szinten lesz az infláció – interjú az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatójával
Nem fog beütni a válság, nem olyan lesz a helyzet, mint 2008-ban volt – mondta a hvg360-nak Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. Számításaik szerint jövőre 0,6 százalékos recesszió várható. De mekkora lesz a munkanélküliség? Mi lesz az élelmiszerárakkal? Hol áll meg a forint?
hvg360: Azt mondják, a válság kezelésén látszik, hogy egy kormány tud-e kormányozni. Hogyan értékelik a piacok a magyar kormány intézkedéseit, a válság kezelésére tett lépéseit eddig?
Kiss Péter: Először is fontos megjegyezni, hogy elég nehéz helyzetben van a kormányzat, mivel a külső környezet egyáltalán nem támogató, és egy olyan inflációs problémával állunk szemben, amire 25 éve nem volt példa itthon, és 40 éve a világban.
A költségvetési politika korábban viszonylag fegyelmezett volt, de a választási túlköltekezés annak ellenére sem maradt el, hogy év elején már világosan láthatók voltak egy közelgő recesszió jelei. A befektetők ezt negatívan ítélték meg.
hvg360: Itt egyszerűen elszámolta magát a kormány? Gondolhatott arra, hogy elkölt egy csomó pénzt, és majd az unióval való megállapodás során, vagy másképp visszaszerzi azt?
K. P.: A választások előtt elszaladó költségvetési hiányt egyértelműen negatívan ítélték meg a befektetők, a magasabb infláció okozta megemelkedő kormányzati bevételek miatt valószínűleg „kinőtte” volna ezeket az egyszeri tételeket a költségvetés, de valószínű, hogy a háborúval, és annak hatásaival nem kalkuláltak.
hvg360: Orbán Viktor Berlinben azt mondta, ő már február elején tudta.
K. P.: Félretéve a spekulációkat, mi úgy látjuk a befektetők többsége nem tudta. Mi viszont megpróbáltunk felkészülni rá, mert a jelek abba az irányba mutattak, hogy érdemes az orosz kitettséget csökkenteni az általunk kezelt portfoliókban.