Péter Tamás: Az ukrajnai háborúban a szolid győzelem már egyik félnek sem elég

9 perc

2022.11.15. 12:00

Kilencedik hónapja tart az orosz–ukrán háború, az utóbbi időszak eszkalációs fejleményei pedig megerősítették azt a rémképet, miszerint a konfliktus akár évekig is elhúzódhat. S bár a háború korai szakaszában még mutatkozott némi hajlandóság a közvetlen orosz–ukrán tárgyalások megkezdésére, a próbálkozások menet közben elhaltak, de nem jobb a helyzet orosz–amerikai viszonylatban sem, a kapcsolatok teljes mértékben befagytak. A diplomáciát a verbális agresszió, a fenyegetések, valamint az egymás iránti megvetés és gyűlölet helyettesíti, mely cseppet sem biztató a jövőbeni kilátások szempontjából. Vélemény.

Az emberiség történetében eddig a hidegháború volt a legfenyegetőbb szembenállás a tekintetben, hogy az magában hordozta egy atomfegyverekkel vívott háború kitörésének lehetőségét is. Mindazonáltal az a fajta hozzáállás és hangnem, mely az orosz–ukrán háború kapcsán eddig tapasztalható, a hidegháború során nem volt jellemző. A szembenálló felek rendszeresen leültek a tárgyalóasztalhoz, a diplomácia pedig végig meghatározó szerepet játszott abban, hogy valamiféle egyensúlyt tudtak fenntartani a nemzetközi erőviszonyokban.

A jelenlegi helyzet tarthatatlansága kapcsán világszerte erősödnek a kritikus hangok. Az orosz politikai vezetés az indiai, a kínai és a brazil külügyminisztertől kapott visszafogott, de világos jelzéseket arra vonatkozóan, hogy a háborúnak minél előbb véget kellene vetni, melynek kapcsán a párbeszéd és diplomáciai lépések előtérbe helyezése lenne kívánatos.

A bírálattal felérő kérések, melyeket az ENSZ szeptemberi New York-i közgyűlésén fogalmaztak meg, váratlanul érhette az oroszokat is, hiszen eddig India, Kína és Brazília is partnerként tekintett Oroszországra. Ezen országok álláspontjai azért is üzenetértékűek az oroszok számára, mert mindnyájan tagjai a BRICS-nek, mely tulajdonképpen az Egyesült Államok hegemóniája ellen létrejött laza szövetség.

Bár látszólag egységes, valójában az amerikai politika is törésvonalaktól szabdalt a háború megítélése és kezelése kapcsán. A republikánus képviselők egy része azon az állásponton van, hogy az eddigi stratégián módosítani kellene – ezzel kapcsolatban az alsóházi republikánus frakció vezetője, Kevin McCarthy konkrét lépéseket is ígért a félidős választásokon elért győzelmük esetére.

Bloomberg-kommentár: Csak az USA fejezheti be a háborút és védheti meg Európát

Fel kell készülni arra, hogy le kell ülni tárgyalni Oroszországgal a háború befejezése érdekében, bár lehet, hogy ehhez Putyinnak előbb buknia kell. Mindenesetre csakis az Egyesült Államok kényszerítheti ki az Ukrajna számára szükséges biztonsági garanciákat, írja a Bloomberg elemzése.