Kiderült, mit tekintene Brüsszel tisztességes megélhetésnek az EU-ban
Az európai jogrend szerves részét képező szolidaritás elve mellett a gazdasági ráció is azt diktálja, hogy a kormányoknak minden uniós polgár számára tisztességes minimumjövedelmet kell biztosítania – áll a vonatkozó EB-tervezetben, mely 2030-ig adna haladékot a szegénységben élők helyzetének javítására.
2021-ben az Európai Unó 95 millió polgára élt szegénységben, vagy sújtotta őket társadalmi kirekesztés. Nem csak Magyarországon létezik ugyanis a „meg lehet-e élni a közmunkaprogram 47 ezer forintjából” típusú társadalmi párbeszéd. Számos államban jelent komoly problémát, hogy a minimum-jövedelem nem biztosítja a tisztességes élethez szükséges bevételt.
Mennyi a minimum?
Ezt szeretné orvosolni az Európai Tanács ajánlásaként formát öltő jogalkotás-tervezet, mely kimondja: azok számára, akik más bevételekhez és jövedelmekhez nem jutnak hozzá, vagy, amit keresnek, nem elegendő a méltó élethez, végső menedékként elérhetővé kell tenni a minimum-jövedelem rendszerét.
Fontos azonban – hangsúlyozza az EUrologusnak a dosszié előkészítésében résztvevő intézményi forrás –, hogy minden tagállam úgy alakítsa ki a minimumjövedelem rendszerét, hogy az minél több embert a munkaerőpiacra visszatérésre sarkalljon, miközben méltó életet biztosít azoknak, akik nem tudnak dolgozni.
Jó közgazdaságtan: Semmiféle szörnyűség nem történik, ha pénzt adunk a szegényeknek
Kísérleti közgazdaságtant művelnek, harcolnak a szegénység ellen, Nobel-díjat kaptak érte. Az indiai Abhijit Banerjee és felesége, a francia Esther Duflo a mindennapi tapasztalatok alapján alkotta meg a jó közgazdaságtanát.