A háború gyermeke: miért van jelentősége annak, hogy Dugin lányát felrobbantották?
A háború ideológusának és egyik legfőbb támogatójának, Alekszandr Duginnak a szintén háborúpárti lányát ölték meg pokolgéppel augusztus 20-án, és csak a véletlenen múlt, hogy a „Putyin agyaként” emlegetett apa nem halt meg. Lehet, hogy Dugin és Putyin kapcsolatát a nyugati elemzők túlértékelik, lányának a halála mégis szimbolikus jelentőségű: apja eszméi hozzájárultak a Kreml Ukrajnával kapcsolatos narratívájának kialakításához. Ennek az ideológiának egy-egy darabjai egykor a Moszkvához dörgölőző Jobbikban, mára pedig a Fidesz propagandájában is visszaköszönnek.
A pokolgép, amely a robbanást előidézte, a Toyota Land Cruiser vezetőülésének az alján lapult. A drága terepjárót rendszerint a gazdája, a 60 éves, hosszú, őszes hajú Alekszandr Dugin használta, de ezúttal nem ő, hanem a lánya, Daria Dugina ült benne. A nő a Moszkva belvárosától egy órányi autózásra található Balsije Vizjomi nevű településen volt, ahol az apjával együtt egy fesztiválon vett részt. Azt tervezték, hogy közösen mennek haza, de végül csak Daria indult el az apja terepjárójával. Már az autópályán ment, amikor működésbe lépett a vezetőülés aljára rögzített bomba.
Dariának esélye sem volt túlélnie a merényletet. A nyomozók alaposan megvizsgálták a helyszínt, lefoglalták a sztrádakamerák felvételeit. „A már megszerzett adatokat figyelembe véve a nyomozás úgy véli, hogy a bűncselekmény előre kitervelt bérgyilkosság volt” – olvasható az Orosz Nyomozó Bizottság közleményében. Elképzelhető, hogy a merénylők a bombát a fesztivál parkolójában tették fel a kocsira, ugyanis a parkolóban nem volt biztonsági ellenőrzés, oda bárki bemehetett.
A világsajtóban villámgyorsan híre ment, hogy Dugin lányát megölték. Pedig a magára filozófusként tekintő Dugin valójában nem tölt be formális tisztséget, nincs kormányzati vagy bármilyen állami tisztsége. Nincsenek testőrei. Az augusztus 20-i merénylet mégis szimbolikus csapás Oroszországra, mert egy olyan embernek a lányát ölték meg ismeretlenek, akinek komoly szerepet tulajdonítanak abban, hogy ideológiát adott mindannak, ami az orosz–ukrán háborúhoz vezetett. Ráadásul az apja által képviselt ideológiával, amelybe Ukrajna is belefért, mi több, kívánatos volt, az áldozat, Daria Dugina is mélyen egyetértett.
Így a merénylők akkor is elégedetten dőlhetnek hátra, ha eredetileg mindkettőjüket meg akarták ölni, de csak az egyikükkel végeztek. Kérdés persze, hogy a merénylők honnan kerülhettek ki, egyáltalán ukránok vagy oroszok voltak-e, de ezekre a kérdésekre még visszatérünk.