Süddeutsche Zeitung: Orbán eltávolodik Kijevtől, vélhetően nem támogat több oroszellenes szankciót

2 perc

2022.07.25. 05:30

A háború elején a kormány, ha vonakodva is, de elítélte a támadót, és megszavazta az első szankciókat, de szakított a közös vonallal, amikor levetette Kirill pátriárkát a feketelistáról. Orbán Tusnádfürdőn rátett még egy lapáttal, hiszen kijevi propagandának minősítette, hogy Oroszország a NATO-ra is kiterjesztheti a hadműveleteket. Szerinte a katonai szervezet hibázott, amikor nem ment bele az orosz biztonsági igényekbe.

A kormányfő irányváltást jelentett be Magyarország Ukrajna-politikájában. Orbán Viktor imád beszédet tartani. Ezek az értekezések általában hosszúak, kioktatóak és ideológiai beütés jellemzi őket. Ami pedig Tusványoson elhangzik, az az adott évben a csúcspontnak számít a mester politikafilozófiai megnyilvánulásainak sorában. 8 éve így közölte például, hogy elkötelezte magát az illiberális demokrácia mellett.

Ezúttal 2030-ig tette közkinccsé vízióját a világról – írja Cathrin Kahlweit, a legnépszerűbb német újság tudósítója, aki Bécsből nyomon követi egész Közép-Európa fejleményeit. Kiemeli, hogy Orbán azt jövendölte: Magyarország kimarad a globális gazdasági visszaesésből. Láthatólag azt az érzést igyekezett beleplántálni híveibe, hogy a kormány kézben tartja a dolgokat, recesszió és energiaválság ide, visszatartott brüsszeli pénzek oda. Legutóbb már több városban is tüntetések voltak az adóváltoztatások ellen, ugyanakkor a kormány további nyomás alá kerül, mivel félő, hogy már nem sokáig lehet finanszírozni a hatósági benzinárat, illetve az államilag megtámogatott rezsikiadásokat.