zCast: Többe kerül a fenntarthatóbb életmód?

2 perc

2022.04.07. 09:35

Nem könnyű fogódzót találni ahhoz, hogyan lehetnénk fenntarthatóbbak a hétköznapokban. Több megoldás – így például a korszerű fűtés – nagyobb befektetést igényel az elején, sok ponton azonban nemcsak környezetbarátabbá válhat az életmódunk, de a zsebünkben is több pénz marad. A zCast második adásában azt a témát jártuk körbe, hogy luxus-e tudatosan élni, és ha igen, milyen szempontból.

„Nap, mint megkapom, hogy biztos nagyon drága az az életforma, amit űzök, hogy drága az, hogy próbálok tudatosan élni. Az az igazság, hogy ez részben igaz. De nem feltétlenül anyagi értelemben mondom ezt. Időráfordítás és háttértudás szempontjából ez tényleg luxus. És nem mindenki számára elérhető, ez is igaz” – mondja arról, hogy luxus-e a fenntarthatóbb életmód Antal Évi, low was blogger és YouTuber, akit sokan Vászonzsákoslányként ismernek. Andacs Noémi, a Tudatos Vásárlók Egyesületének munkatársa is osztja ezt a véleményt: „A fenntartható életmód a kialakuló új rutinig igényel azonban csak plusz időráfordítást és figyelmet” – teszi hozzá.

Mindkét szakértő kiemeli azonban azt, hogy csak kezdetben igényel akár időt, akár sok utánajárást, hogy fenntarthatóbbá tegyük a szokásainkat. És ugyanez a kezdeti befektetés érvényes a zöldülő hétköznapok anyagi vonzatára is: legyen szó akár olyan kisebb befektetésről, mint egy kulacs vagy egy új bicikli vagy egy energiatakarékos klíma megvásárlása. Ami fontos, hogy hosszú távon ezek megtérülnek. „Azok, akik fenntarthatóbban élnek, összességében kevesebbet is fogyasztanak. Ráadásul egy csomó környezetkímélő termék nem feltétlenül drágább, mint egy kommersz termék, de ugyanolyan hatásos. Nyilván ez tudást is igényel a fogyasztó részéről, hogy ennek utánajárjon” – utal vissza az utánajárás fontosságára Andacs Noémi. Antal Évi az ecetet is említi: sokan gondolják azt tévesen, hogy az ecet vagy a szódabikarbóna nem tisztít, fertőtlenít olyan hatékonyan, közben sokkal olcsóbb, mint bármelyik bolti szer. „A pejoratív előfeltevések sajnos a magyar mentalitás részét képezik” – hangsúlyozza.

A fenntarthatóság pénzügyi vonatkozása kapcsán sokszor kerülünk szembe azzal is, hogy a vállalatok meglovagolják azt, hogy ez egyre fontosabb egyre több embernek, így olyan termékeket dobnak piacra, amire valójában semmi szükségünk. Többek között azokra a kérdésekre is választ kapunk a zCast második adásából, hogy milyen címkéknek, zöld emblémáknak hihetünk, min spórolhatunk azzal, hogy fenntarthatóbb szokásokat alakítunk ki, és mi igényel valóban pluszbefektetést, amellett, hogyan is befolyásolja az anyagi helyzetünk azt, hogy mekkora a mindennapjaink környezeti lábnyoma.