A levágott kosfej ellenére kitart az utolsó független orosz lap főszerkesztője
A sajtószabadságért az autokraták ellen is küzdeni hajlandó vitézek egyikeként veheti át december 10-én az idei Nobel-békedíjat a Novaja Gazeta főszerkesztője, Dmitrij Muratov, párban a Fülöp-szigeteki Maria Ressával.
Ha a bizottság tagja lettem volna, természetesen arra az emberre voksolok, akire a fogadóirodák is számítottak, azaz Alekszej Navalnijra – jegyezte meg az idei Nobel-békedíj egyik kitüntetettje, a 60 éves Dmitrij Muratov, az utolsó valóban független oroszországi lap, a Novaja Gazeta főszerkesztője. Mondta ezt annak ellenére, hogy ő is kiérdemelte az elismerést. Egyike volt a lap alapítóinak, és annak ellenére is az újság élén maradt, hogy a szerkesztőséget állandó fenyegetések érik.
Eddig a Novaja Gazeta hat újságírója, köztük Anna Politkovszkaja vált merénylet áldozatává.
A szólásszabadságért küzdő újságírók kapták a Nobel-békedíjat
A bizottság az orosz Dimitrij Muratovot és a Fülöp-szigeteki Maria Ressát tartotta érdemesnek a Nobel-békedíjra. Mindkettőjüket érték már halálos fenyegetések, de azt, amiben hisznek, ennek ellenére sem adták fel.
Muratov a szovjet időszakban Kujbisevnek hívott dél-oroszországi Szamarában született, s ott végezte el 1983-ban a helyi egyetem nyelvész szakát. Ezt követően a szovjet hadseregben szolgált, s 1985-ben helyezkedett el újságíróként a Volgai Komszomolec című helyi lapnál. Annyira jól írt, hogy két évvel később már az össz-szovjet Komszomol-lapnál, a Komszomolszkaja Pravdánál kapott rovatvezetői megbízást.