Demokráciát ígért, diktatúrát épít, és a hadsereget is átpolitizálja a tunéziai elnök
A tunéziai demokrácia felszámolásával az arab tavasz egyetlen reménysége is elbukni látszik. A puccsot végrehajtó Kaisz Szajid elnök a történelmileg apolitikus hadsereget is megfertőzte.
Kormányfőt nevezett ki a múlt héten Kaisz Szajid tunéziai elnök, miután jó két hónapja magához ragadta a hatalmat. És bármennyire is előremutatónak tűnhet, hogy Nadzsla Buden Romdhane nemcsak Tunéziában, de feltehetően az egész arab világban a kormányfői poszton az első nő, a lépés csak szemfényvesztés. Az elnökkel egyidős, 63 éves asszony Szajid sógornőjének a barátnője, geológus, tapasztalatlan a politikában, és eddig a felsőoktatási minisztériumban töltött be néhány magasabb pozíciót.
Tunézia új miniszterelnöke az első nő az arab világban ilyen magas poszton
Kaisz Szájed elnök különleges jogokkal ruházta fel saját magát Tunéziában, ahol az ország és az arab világ történetében először nőt nevezett ki a kormányfői tisztségre. Nazsla Buden Romdhan most kormányt alakít, hogy megpróbálja megoldani Tunézia égető gondjait, a munkanélküliséget és a korrupciót az arab tavasz mintaországában.
Persze az egyeduralommal szemben fellépő tunéziai világiakat és a női jogokért kiálló liberálisokat talán valamelyest megbékítheti Romdhane kinevezése. Szajid ugyanis eddig nem jeleskedett a nemek közötti egyenlőség megteremtésével, hiszen
ellenzi például a tunéziai öröklési törvény megváltoztatását, amivel férfi és nő egyenlő arányban részesedne a hagyatékból.
Az új kormányfőnek aligha lesz nagyobb mozgástere, inkább Szajid végrehajtójaként fog működni. Az elnök például máris világossá tette, hogy a kabinetet ő állítja össze. A bejelentés viszont talán ad neki lélegzetvételnyi időt, hiszen a nemzetközi közösség és a belső ellenzék is egyre türelmetlenebbül követeli a demokratikus intézmények helyreállítását.