Lekapcsolják Magyarországon a 3G-t – mit jelent ez a mobilomnak és más kütyüknek?
Világszerte és Magyarországon is zajlik az egykoron vonzó 3G-hálózatok lekapcsolása. A legtöbb mobiltelefon magabiztosan működik a technológia megkerülésével, de érdemes figyelni a néhány százezer telefonáló mellett arra is, hogy a pénztárgépek, riasztók, autós kommunikáció körül ne legyen fennakadás.
„Anya csak edzs van!” – sóhajtottak fel a bennfentesek, amikor réges-régen (úgy másfél évtizede) még nem mindenhol lehetett a 3G-hálózatra csatlakozni a telefonnal, és ahol eltűnt a 3G, ott a készülékek a mobilozás második generációjához tartozó EDGE technikával küszködtek (lásd táblázatunkat később). Remélhető, hogy kevesen kerülnek hasonló helyzetbe most, amikor nem még nincs, hanem már nem lesz 3G-hálózat.
Csöndben, a nagyközönség különösebb érdeklődése nélkül zajlik idehaza és külföldön a 3G fokozatos lekapcsolása. Ha minden úgy alakul, ahogyan a szolgáltatók ígérik, a telefonálásban nem lesz zökkenő, igazából a mobilinternetezés is megoldható, viszont azzal kell törődni, amire kevesen gondolnak: a riasztókkal, a pénztárgépekkel, az autós kommunikációval.
Amikor új volt – a 2000-es évtized elején –, nagy reményeket fűztek a 3G-hez, és a technika kétségtelen érdeme, hogy ennek bevezetésével vált lehetségessé a hétköznapokban is jól használható sebességű és minőségű mobilinternetezés. A témával foglalkozó újságírók még azokra a bemutatótelefonokra is emlékezhetnek, amelyekkel a mobilszolgáltatók akkoriban az új technikának köszönhető videóhívást demonstrálták.
Ma már tudjuk, hogy ez másképp történt. A képes-hangos távbeszéléssel nem a telefontársaságok csináltak jó üzletet, hanem – mióta a Skype elsőként tömegessé tette – ez egy lett a sok internetes szolgáltatás közül, ráadásul gyakorlatilag ingyen. A lekapcsolás ürügyén a müncheni Süddeutsche Zeitung azt is megjegyzi: a 3G akkor igazán jó, amikor kevés készülék nagy adatcsomagokat tölt le, viszont az okostelefonok elterjedésével épp az ellenkezőjére lett szükség.