A szerb elnök az orbáni illiberalizmus éltanulója, már parlamenti ellenzéke sincs

5 perc

2021.08.08. 09:00

Bebetonozta magát a hatalomba Alekszandar Vucsics szerb államfő, akinek azt is sikerült elérnie, amiről a diktátorként számon tartott egyik elődje, Szlobodan Milosevics csak álmodhatott: a parlamentben immár csak kormánypártiak ülnek.

Szerbia, de legalábbis a főváros, Belgrád duzzad az erőtől és a magabiztosságtól. A középületeken hatalmas nemzeti zászlók lobognak, a Száva-parton gombamód nőnek ki a földből a Belgrade Waterfront nevű, hárommilliárd dolláros ingatlanfejlesztési projekt részeként épülő felhőkarcolók. A tévé- és rádióműsorokban sorra mutatják be a világot előbbre vivő szerbek életét. A jelenleg élő leghíresebb szerb, a teniszező Novak Djokovic pedig azt ismételgeti nyilatkozataiban, azért örül annak, hogy végigveri a világot – még ha az olimpiai arany most el is maradt –, mert megmutathatja, hogy

egy kis nemzet fia is móresre taníthatja a pénzes nyugati vetélytársakat.

Ilyen, amikor a szerbeknél elszakad a cérna

Évek óta nem látott agresszivitással estek egymásnak kedd este Belgrád belvárosában az újabb koronavírus-zárlat hírére feldühödött szerb tüntetők és a szabadjára engedett rendőrök. Bár az indok az volt, hogy Alekszandar Vucsics szerb államfő újra szigorú kijárási tilalmat vezet be Belgrádban, a háttérben sokkal többször van szó.

Egy másik ismert szerb, a politikusi pályáját véresszájú nacionalistaként kezdő, majd Szlobodan Milosevics jugoszláv államfő országlása idején tájékoztatási miniszterként folytató Alekszandar Vucsics jelenlegi szerb államfő is naponta szerepel a televíziókban, és arról beszél, hogy hazája még sohasem fejlődött olyan gyorsan, mint az utóbbi években. Attól nem kell tartania, hogy nem jut szóhoz, hiszen Szerbiában is a hatalom kezében van a köztévé és a rádió, s a Vucsics nevével fémjelzett Szerb Haladó Párthoz (SZNSZ) közeli üzletemberek magánmédiumai is lelkesen ismételgetik a vezér üzeneteit. Azok pedig azért is hatásosak, mert a gazdaság – elsősorban a kedvező nemzetközi környezetnek köszönhetően – 2015 óta viszonylag gyorsan növekszik, s bár Szerbiában is látványos a korrupció, a javulás az életszínvonalon is érezhető.

„A szerbek választottak a szabadság és a jólét között, és Vucsics mindaddig hatalmon marad, amíg nem kerül válságba a gazdaság” – mondta a HVG-nek egy neve mellőzését kérő EU-s diplomata.