Van alternatíva Németországnak, és azt demokratikus pártok nyújtják
A kampány unalmas volt, a koalícióalakítás annál izgalmasabb lesz Berlinben. A sokáig leírt szociáldemokrata párt ugyan győzni tudott, de a kereszténydemokraták sem zuhantak akkorát, hogy ne akarnának a második helyről kormányt alakítani. A németek bebizonyították: szélsőségesek nélkül is létezhet alapvető változás.
A meccs után már a meccs előtt van – hangzik a Bundesliga edzőinek Németország szerte kinevetett mentegetőzése, amikor az épp elszenvedett vereség feldolgozása helyett már a következő mérkőzésről szeretnének beszélni.
Armin Laschet, a kereszténydemokraták (CDU) elnöke és kancellárjelöltje vasárnap este hasonló taktikát választott, és miután pártja történelmi mélypontra zuhant (24%), szavazói negyedét elvesztette, és második lett a német parlamenti választásokon, bejelentette, hogy azonnal koalíciós tárgyalásokat kezd, hogy a most szükséges új politikai lendületet biztosítsa az ország számára. Ígérte mindezt, miután a CDU tizenhat éve vezeti Németország kormányát.
Sokkal hihetőbben Olaf Scholz sem beszélhet politikai fordulatról. A szociáldemokraták (SPD) kancellárjelöltje az elmúlt négy évben pénzügyminiszter volt, és a kancelláriáról távozó Angela Merkel helyettese. Scholz legalább abban őszinte lehet, hogy ő a választás nyertese, húsz százalékkal javította pártja 2017-es szavazatszámát (26%-ra), és bár elsőre szorosnak tűnt, a szavazatszámlálás során egyre biztosabbá vált, hogy az első helyen végzett.