Megjelent a kínai vakcina alkalmazási előírása
Beadás után gyakori mellékhatás lehet az izületi fájdalom, a láz, a hasmenés vagy a hányinger.
Megjelent a kínai Sinopharm vakcina alkalmazási előírása az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-Egészségügyi Intézet honlapján.
A készítmény 18 éven felülieknél használható, a 3 és 17 év közötti gyermekeknél és serdülőknél végzett biztonságosságot és immunogenitást értékelő klinikai vizsgálatok jelenleg is zajlanak. A tájékoztató szerint az oltóanyag két adagját 21-28 nap különbséggel kell beadni.
A leírás szerint a készítmény beadása után nagyon gyakori mellékhatás a fájdalom az injekció beadásának helyén, illetve a fejfájás. A gyakori mellékhatások között a injekció beadásának helyén fellépő izületi fájdalmat, átmeneti lázat, fáradékonyságot, izomfájdalmat, hasmenést, köhögést, nehézlégzést, hányingert és viszketést sorolnak fel.
Nem gyakori mellélhatás a duzzanat, a bőrmelegség, a viszketés és keményedés vagy csomó, a bőrkiütés az injekció beadásának helyén, az aluszékonyság, a szédülés, az étvágytalanság, a hányás, a szájgaratfájdalom, a nyelési nehézség, az orrfolyás, a székrekedés, illetve a túlérzékenység.
Ritka mellékhatásként kivörösödhet a bőr az injekció beadásának helyén, előfordulhat hirtelen kialakuló, (akut) allergiás reakció, aluszékonyság, álmatlanság, tüsszögés, orrgaratgyulladás, orrdugulás, torokszárazság, influenzaszerű tünetek, érzéscsökkenés, végtagfájdalom, szívdobogásérzés, hasi fájdalom, bőrkiütés, bőr-nyálkahártya rendellenesség, akne, szemfájdalom, kellemetlen érzés a fülben vagy nyirokcsomó-bántalom.
Nagyon riktán hidegrázás, ízérzészavarok, ízérzet elvesztése, érzészavar (paresthesia), remegés, figyelemzavar, asztma, torokirritáció, mandulagyulladás, kellemetlen érzés a végtagokban, nyaki fájdalom, állkapocsfájdalom, nyaki duzzanat, szájfekély, fogfájdalom, a nyelőcső betegségei, gyomorhurut (gastritis), a széklet színének megváltozása, szemfájdalom, homályos látás, szemirritáció, látáscsökkenés, fülfájdalom, idegesség, magas vérnyomás, alacsony vérnyomás, vizelettartási nehézség (vizeletinkontinencia), késlekedő menstruációs vérzés is előfordulhat.
A Sinopharmot nem javasolják azoknak, akiknél a készítmény bármely összetevőjével (a segédanyagokat is beleértve) szemben ismert túlérzékenység áll fenn (ezek fel vannak sorolva a szövegben), akiknél korábban vakcinák alkalmazásakor súlyos mellékhatások jelentkeztek (például heveny túlérzékenységi reakció; végtagok, szemek, ajkak, torok duzzanata [angioneurotikus ödéma]; légszomj stb.). a terhes, illetve szoptató nőknek (mert egyelőre az ő körükben nem végeztek elég klinikai vizsgálatot), illetve azon személyeknek, akiknél a krónikus betegség nincs megfelelően egyensúlyban, vagy krónikus betegség akut fellángolása esetén, vagy kórtörténetükben túlérzékenység szerepel.
A tájékoztató szerint a III. fázisú klinikai vizsgálatok adatai alapján ez a készítmény meghatározott védőhatással bír a 18–59 éves népességnél. A 60 éves vagy annál idősebb népesség aránya alacsony volt a klinikai vizsgálatokban (0,63%). A 60 éves vagy idősebbek arányát a későbbiekben, a klinikai vizsgálatok során növelni fogják annak érdekében, hogy közvetlen bizonyítékot nyerjenek az ebben az életkori csoportban kifejtett védőhatásra.
A leírásban azt is közlik, hogy a gyógyszert feltételesen hagyták jóvá a III. fázisú klinikai vizsgálatok adatai alapján.
A védőhatásra vonatkozó értékeléshez a végső adatok egyelőre nem állnak rendelkezésre, a hatásosság és a biztonságosság még további ellenőrzésre szorul"
– áll a tájékoztatóban.