Nem használták fel a Szputnyik V mintáit az oltóanyag magyarországi engedélyezéséhez
A Népszava szerint még mindig a fagyasztóban vannak. Az eljárás azonban nem újdonság, az Európai Gyógyszerügynökség is dokumentáció alapján ad ki engedélyt.
Még mindig a Nemzeti Népegészségügyi Központ fagyasztójában van az a 6000 dózis Szputnyik V vakcina, ami még tavaly novemberben, klinikai kísérletek céljából érkezett Magyarországra – értesült a Népszava.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-Egészségügyi Intézet (OGYÉI) a lappal azt közölte, hogy az oltóanyag engedélyezéséhez nem volt szükség a minták vizsgálatára, mert időközben megkapták az orosz klinikai III-as fázis előrehaladottabb, köztes eredményeit, amelyet több tízezres populáción végeztek, „a beérkezett adatok pedig alátámasztották az intézet pozitív értékelését.”
Vagyis a hazai engedélyt tulajdonképpen az orosz tesztek alapján adták meg – emlékeztetett a lap.
Az OGYÉI főigazgatója erről egyébként pénteken már beszélt a Magyar Hírlapnak adott interjújában, Szentiványi Mátyás szerint intézetük bő két hónapon át vizsgálta az orosz oltóanyag dokumentációját, sok részletet videókonferenciákon tisztáztak, valamint a helyszínen is tanulmányozták a gyártást, illetve a laboratóriumi munkát.
Fontos, hogy hasonlóan működik egyébként az Európai Gyógyszerügynökség engedélyezési folyamata is: a Pfizer/BioNtech és a Moderna ideiglenes engedélyét is a gyártó által beadott dokumentumok alapján adták ki, szigorú ellenőrzéssel természetesen.
Az OGYÉI engedélye még nem jelenti azt, hogy lehet is azonnal használni az oltást, a végső szót a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) szakemberei mondják ki. A főigazgató szerint az NNK-hoz előbb még befut egy adag vakcina, melynek minden egyes gyártási tételéből mintát vesznek. Ez a munka két-három hétig tart, ahol a szakemberek részleteiben azt vizsgálják, hogy az adott szer megfelel-e a korábban leírtaknak.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken jelentette be, hogy egymillió embernek elegendő adagot vásároltak az orosz Szputnyik V vakcinából.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.