Egyre több tényező mutat arra, hogy nő az eszkaláció veszélye a Közel-Keleten
Azzal, hogy Izrael kiterjesztette a szárazföldi műveletét Gázában, miközben az Egyesült Államok megpróbálta – csak részleges sikerrel – "visszafogni", nemcsak Iránt és a hozzá kötődő militáns szervezeteket tolhatja agresszívabb fellépés felé, de Ciszjordániában is felerősítheti az erőszakot. Még ha sem Teherán, sem Washington nem vágyik regionális háborúra, az eszkaláció kockázata az elmúlt napokban nőtt – állítja elemzésében a Stratfor.
Azóta, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök október 28-án este bejelentette a Hamász elleni háború “második szakaszát”, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szárazföldi csapatai tankokkal, tüzérséggel, légicsapásokkal támogatva bevonultak az övezet északi részébe, és a híradások valamint a helyszínen készült felvételek alapján súlyos harcokba keveredtek Gáza városának külterületén.
A Stratfor emlékeztet arra, hogy az Egyesült Államok folyamatosan nyomást gyakorolt Izraelre. Washington azt szerette volna, hogy Izrael korlátozza a katonai művelet hatókörét, juttasson több humanitárius segélyt a Gázai övezetbe, és biztosítson több időt a túszok szabadon bocsátásáról szóló tárgyalásokra.
A New York Times tudósítása szerint Izrael vezetése az izraeli és az amerikai katonai vezetők jelentős nyomására módosította tervét, és nem teljes körű szárazföldi támadást indított. Az amerikai katonai vezetők arra ösztönözték izraeli kollégáikat, hogy legalább kezdetben vezessenek célzottabb támadásokat a terepviszonyok felmérése érdekében, mielőtt nagyobb erőket vetnének be egy nehéz városi hadjáratban, különösen a Hamász és más militáns csoportok, például a Palesztin Iszlám Dzsihád (PIJ) által működtetett földalatti alagutak kiterjedt hálózatát figyelembe véve.
A gázaiak kétharmada nem szerette a szélsőséges Hamászt, de a háború változtathat ezen
Izrael megindította a szárazföldi akciókat a Hamász ellen Gázában. Kérdés, elpusztítható-e a szervezet, amely a háború előtt nem volt népszerű az övezetben.