Révész Sándor: Épül a kommunista kapitalizmus, közös a sorsunk Hongkonggal

3 perc

2020.07.15. 15:00

Hongkong legújabb kori története, a Kínához visszacsatolásáról szóló megállapodás és az azzal kapcsolatos konfliktusok, a városállamban zajló jelenidejű politikai események számunkra is tanulságosak. Kialakulóban a kommunista kapitalizmus rendszere, és Magyarország is efelé sodródik. Pontosabban: efelé rángatja az országot a Nemzeti Együttműködés Rendszere. Vélemény.

„Valószínűsíthető az is, hogy Hongkong fokozatosan elveszti polgári politikai szabadságának nagy részét. Az autonómia gyengülésével olyan kulcsterületeken lehet számítani, mint a sajtó- vagy a mozgásszabadság, a független igazságszolgáltatás.” Ezt majd negyedszázaddal ezelőtt írták, közvetlenül az előtt, hogy a „függő területként” is szabad Hongkongot az egyik leggyilkosabb kommunista diktatúra fennhatósága alá bocsátották. Ezt nem egy különleges jóstehetséggel megáldott Kasszandra látta előre, hanem a megbízható szaktudású, Ázsiával foglalkozó közgazdász, Mészáros Klára fogalmazta meg az Ezredvég című folyóiratban.

Hongkong napjainkban kibontakozó tragédiája a szabad világ, elsősorban Nagy-Britannia lelkiismeretén szárad. Hongkong sokkal sikeresebb és gazdasági, valamint stratégiai szempontból sokkal fontosabb része a világnak, mint Magyarország. Akit minálunk hidegen hagy a sorsa, ne várja el a nagyvilágban senkitől, hogy érdeklődést mutasson a magyar szabadság hogyléte iránt.

Tüntetés Hongkongban /// Szimptomatikus események
AFP

A Hongkong 1997-es átadásáról és politikai, gazdasági rendszerének ötven évig tartó megőrzéséről szóló 1984-es kínai–brit megállapodást Kína már Hongkong átvétele előtt megsértette, és ez ellen már akkor tüntettek a városállamban.

Az erről szóló hírek nálunk alig valakit érdekeltek.