Orbán a döntő pillanatban néma, pedig neki is megüzenték: "teszteljetek, bolondok!"

8 perc

2020.03.19. 05:00

Az ötvenedik fertőzött regisztrálása után két héttel tetőzik a járvány, ha egy kormány a megfelelő választ adja rá – ezt mutatják a számok. Az is látszik, hogy amelyik ország halogatja a szigorú intézkedéseket, hetekkel elhúzza a vírus terjedését. A magyar járványügy kedden regisztrálta az ötvenedik beteget. Az állam páratlan kihívás előtt áll, amit a kormány és a társadalom sokáig habozott belátni.

Amikor a cunami eléri a partot, nem számít, hogy aki az útjába kerül, tud-e úszni vagy sem

– mondja az osztrák operatív törzs orvos szakértőjét idézve egy bécsi újságíró. Lehet akármilyen felkészült egy ország egészségügyi ellátórendszere, ha a kapacitását messze meghaladó számban érkeznek a koronavírusos betegek, az nukleáris láncreakcióhoz hasonló leolvadáshoz vezet. A Falter hetilap szerzője fontosnak tartja a magyar kollégák tájékoztatását, mert aggasztó híreket hall a budapesti helyzetről.

Hősök tere turisták nélkül /// Magyarországon válságban a válságkezelés
Fazekas István

Pedig Magyarországon egyelőre nincs súlyos válság. Orbán Viktor kormányfő hétfői közlése szerint a járvány még csak most lép szintet, az egyéni megbetegedések fázisából abba a szakaszba, amikor már csoportos fertőzésekről kell beszélni. Aggodalomra kevésbé a betegek esetszáma ad okot, mint inkább a válságkezelés alapjául szolgáló stratégia hiánya. Bő két hónappal a kínai Vuhanban felbukkant vírusról szóló első magyar beszámolók után sincs közös álláspont a megfelelő helyzetkezelésről.

  • A brit zsákutca

Minden jel arra utal, hogy Orbán személyiségétől nem áll messze Patrick Vallance álláspontja. A brit kormány tudományos főtanácsadója, a GlaxoSmithKline gyógyszeripari óriásvállalat korábbi fejlesztési igazgatója képviseli a mostani járványban a legengedékenyebb, ezzel a gazdaságot leginkább megkímélő álláspontot: a helyzettel szerinte nincsen dolguk a kormányoknak.

Nem kell korlátozni a rendezvényeket, nincs szükség iskolabezárásra vagy az emberek izolálására – mondja. Át kell esni a betegségen, hogy kialakuljon „a nyáj immunitása”.

Sőt, a nagyon kemény ellenintézkedések csak rontanak a helyzeten, mivel a vírust csak megakasztja, ami a karantén feloldásával visszatér, és még több kárt okoz az izoláltságban leromlott immunrendszerű lakosságban, mint még most tenne – mondja Vallance. Boris Johnson kezdetben hallgatott is lovaggá ütött főtanácsadójára. Európában már rég betiltották a rendezvényeket, és a New York-i Broadway fényei is kihunytak, amikor a londoni Sohóban még telt házzal mentek a színházi előadások. A brit kormányfő pálfordulására 1500 fertőzöttel és 50 halottal később, hétfőn került sor.

Az azóta bevezetett intézkedések között szerepel, hogy földterületet vásároljanak temetők számára. Szerdán végezetül az iskolák bezárását is elrendelte.

Medián: A többség elégedett a tájékoztatással, az egészségügyről kevésbé derűlátók

Még múlt héten készített közvélemény-kutatást a Medián a HVG megbízásából a koronavírus-járványról, ez alapján az ország döntő többsége úgy érzi, hogy elegendő információja van az ügyben. A kormány döntéseit többen tartják hatékonynak, mint nem, igaz a kabinet kompetenciájában főként a Fidesz-szavazók bíznak.

A magyar polgárok többsége sem érezte múlt hét végén, hogy a vírus miatt változtatnia kéne a szokásain. A Medián HVG számára készített felmérése azt mutatja: az emberek 56 százaléka nem látta annak szükségét, hogy bezárkózzon, kerülje az edzőtermet, a játszóteret vagy az éttermet.

Valóban, a budapesti Bálna oldalában több százan iszogattak a teraszon, és élvezték a napfényt. Normális szombati, vasárnapi forgalom azonban nem volt. A felmérés szerint ekkor már az emberek 7 százaléka egyáltalán nem mert kimenni a lakásából, 37 százalékuk pedig csak a legszükségesebbek intézésére hagyta el otthonát.