A koronavírus felett nincs végső győzelem, legfeljebb előnybe kerülhetünk

7 perc

2020.03.06. 13:00

A koronavírus most előttünk jár, de az emberiség hamarosan felzárkózik – mondja Garamszegi László Zsolt evolúció-biológus, az MTA Ökológiai és Botanikai Intézetének igazgatója. Szerinte az is baj, hogy nem tanulunk eléggé a korábbi nagy járványokból, pedig ennek a mostaninak is volt már előzménye.

HVG: Mi a vírus célja, milyen stratégiát követ?

Garamszegi László Zsolt: A vírus még csak nem is élőlény. Nagyon egyszerű RNS-szekvencia van becsomagolva egy fehérjeburokba. Ennyit tud. Minden vírusnak és parazitának egyetlen célja van: szaporodni és eljutni egyik gazdáról a másikig. Ehhez más élőlényeket használ, hogy a gazda alapanyagaiból építse fel saját másolatait vagy abból táplálkozzon. Az okozott betegség nem szándékos, pusztán a folyamat mellékterméke.

A vírus és a gazda között ettől még fennáll egy alapvető érdekellentét: ez egyik a másik kárára fejlődik. Ebben az evolúciós meccsben hol az egyik, hol a másik van előnyben.

HVG: Milyen a koronavírus eddigi teljesítménye?

G. L. Zs.: Jelen állás szerint jó. A vírusok az evolúciójuk során néha előnybe kerülnek, ami a gazdát lépéskényszerbe hozza, hiszen az ő érdeke a betegség elleni védekezés. Ha a védekezés sikeres, akkor mi kerülünk előnybe. A természetben a védekezés az immunrendszer feladata, a modern ember azonban sok mindent feltalált, ami ebben a harcban segítségére van. Evolúciós értelemben a gazda válaszreakciójának sorába tartozik a védőoltás vagy a járványügyi óvintézkedés is.

A koronavírus /// A szakembereknek ismerős
AFP

HVG: A kobra vagy a denevér is tüdőgyulladást kap a koronavírustól?

G. L. Zs.: Erről keveset tudni, a denevérek nem járnak orvoshoz. Hogy milyen tüneteket észlelünk, az is kettős játék. Nem pusztán a vírus vagy kórokozó sajátosságán múlik, de a gazdaszervezet érzékenységét is tükrözi. Az immunológiailag naiv szervezetek sokkal érzékenyebbek egy új parazitával szemben. Az új koronavírussal még nem találkozott a mi immunrendszerünk. A denevérek már hosszú ideje együtt élnek vele, így elképzelhető hogy az evolúció gépezete már hatékony védekezési módot fejlesztett ki náluk.

HVG: Ha az őskori embert éri el a mostani vírus, hogyan alakult volna a meccs?

G. L. Zs.: Amikor a gazda oldalát vizsgáljuk, akkor minden körülményt figyelembe kell venni. A koronavírus a globalizáció környezetében sikeres és emiatt nincs értelme összehasonlítani a mostanit a történelem nagy járványaival. Az emberi populáció hatalmas, rengeteget utazunk nagy távolságokra és nagy tömegben.

Hiába igyekeznek karanténnal útját állni, gyakorlatilag lehetetlen fizikailag izolálni a beteg eseteket a hosszú lappangási idő és a tünetmentes esetek miatt.

Így képes a vírus mindenütt felbukkanni. Az őskorban, amikor sokkal izoláltabb emberi populációk voltak, ez a járvány megmaradt volna helyi jelentőségűnek.

HVG: A koronavírusból végül olyan betegség lesz, amely influenzához hasonlóan visszatérően söpör végig egyes közösségeken?