Balavány: Ne a virológusok mondják meg, mit csináljunk!

7 perc

2020.09.10. 13:00

Meg kell tenni mindazt, amit a járvány ellen megtehetünk – addig a határig, ahol még nem okozunk több kárt a védekezéssel, mint amennyit a fertőzés okozna.

Koronajárvány nincs is. Vagy ha van, a vírust a kínaiak fejlesztették ki, illetve az oroszok, az amerikaiak, a zsidók, esetleg a Vatikán, a földönkívüliek, a reptiliánok, de leginkább a nemzetközi fertőtlenítő-, gyógyszer-, lélegeztetőgép-lobbi. A maszk nem véd semmi ellen, csak valakik azt akarják, hogy megfulladjunk. A vakcinák, ha lesznek valaha, megmérgezik a gyerekeinket.

Rengeteg hülye összeesküvéselmélet terjed, és mélyen megértem az ezek miatti felháborodást, valamint az antikonteós állásfoglalásokat. Ugyanakkor – bizonyos mértékig – a konteógyártókat is hajlamos vagyok megérteni (nem egyetérteni velük, hanem megérteni őket; kéretik figyelni a különbségre).

A tudomány emberei ugyanis gyakran súlyos szereptévesztésben vannak, és ez a mostanihoz hasonló krízishelyzetben ütközik ki leginkább.

  • Az igazi viták elmaradnak

Vannak megdönthetetetlen axiómák, a kétszer kettő csakugyan négy, és a föld nem lapos, de azért még sok terület létezik, ahol a tudomány álláspontja – amúgy a természetéből fakadóan – változik. A köz gyakran érzékeli, hogy a tudomány megejtő magabiztossággal állít dolgokat, amiket később egy torokköszörülés kíséretében visszavon. (Emlékszem, húszesztendős korom táján elég széles volt az élelmiszer-biológusok közti konszenzus abban, hogy a tojásfogyasztás káros, tíz éve pedig még azt mondták az orvosok és a gyógyszerészek, hogy a kalcium jó a gyulladások ellen. Ma már mindkettőről tudjuk, hogy hülyeség.)

Az igazi vírusellenes fegyver a hatékonyabb tesztelés és az átláthatóbb kommunikáció lenne

„Ha jelenleg valaki meg tudja mondani, hogy mikor és milyen lesz a járványcsúcs, az inkább jóslás, mint szakértelem" - mondja Ferenci Tamás klinikai biostatisztikus, egyetemi docens. Szerinte amiatt, hogy a második koronavírusjárvány-hullámban a fertőzések nem kisszámú góchoz kötődnek, jóval nehezebb helyzetben vannak a magyar tudósok, mint voltak tavasszal, ezt a bizonytalanságot pedig csak cselekvéssel lehetne enyhíteni.

Szóval nem csodálom, ha az arra hajlamos tömegek az olykor viharos gyorsasággal változó tudományos álláspontok helyett a stabil sarlatánságokat részesítik előnyben. És ez ellen – megjegyzem – mit sem használ a tiltás vagy a szankcionálás.

A hülyeséget nem lehet és nem is szabad betiltani. Ehelyett hitelesnek kell lenni, megkeresni az ismeretterjesztés hatékony módozatait.

S akkor még mindig ott a megspórolhatlan mozzanat: a vita.