Mellár Tamás: Az Orbán-kormány saját hatalmát menti, nem a válságot kezeli

7 perc

2020.04.14. 09:00

Az ismert közgazdász, a Párbeszéd országgyűlési képviselője szerint nem igazi válságkezelés, amit a kormány csinál, mert közgazdasági szempontból elégtelen.

Amióta megjelent a kormány válságkezelő programja, számos szakértő, sokféle véleményt mondott róla. A szakértői kritikák lényege azonban többé-kevésbé összefoglalható néhány pontban. Az Orbán-kormány válságkezelési programja:

  • alulbecsüli a válságot, ezért kevés többletforrást vet be, szigorúan be akarja tartani a 3%-os hiánycélt;
  • a kínálati oldalra koncentrál (adóelengedés, hitelmoratórium, adminisztratív könnyítések);
  • adminisztratív módon jelöl ki szektorokat, amelyeket meg akar segíteni (turizmus, kreatív iparok, mezőgazdaság stb);
  • a szociális válságot nem kezeli, nem ad támogatásokat a bajbajutott egyéneknek, családoknak, önkormányzatoknak.

Ilyen és ehhez hasonló kritikákat már sokan megfogalmaztak, de a kormány megmakacsolta magát, nem hajlandó változtatni a válságkezelő csomagján. Pedig elég kézenfekvőnek tűnne a hiánycél túllépése, és ennek szellemében államkötvény-kibocsátása, amelyet a bankrendszer és az MNB megvásárolna, és így többletforráshoz juthatna a költségvetés. A többletforrások elköltése pedig mérsékelné, egyfelől a szociális válságot, másfelől pedig a gazdasági visszaesést is. Különösen nagy veszélye nem lenne a nagyobb hiánynak, mert egyrészt az Európai Unió engedélyezi a túllépést a válságra való tekintettel, másrészt pedig a várhatóan nagy, 5-10 százalékos visszaesés miatt kicsi a veszélye annak, hogy számottevő inflációs nyomás alakuljon ki e miatt. Az átmeneti adósságnövekedés sem okozna komoly gondot, mert a növekmény jelentős részét a jegybank finanszírozná viszonylag kedvező kamatfeltételek mellett.

Védelmi pénzosztás: Matolcsy újra elemében érezheti magát

Nekünk kampó - kesergett a kormányfő által divatba hozott kifejezéssel az egyik, pontos prognózisairól ismert gazdaságkutató vezetője. Elemzői körökben általános volt a csalódottság, hiszen a minap beharangozott gazdaságélénkítési terv, bármekkorára tupírozzák is, meglehetősen szerény. A központi költségvetés legfeljebb 800-1000 milliárd forinttal költ többet, azaz ennyivel önt több pénzt a gazdaságba, mint eredetileg tervezte, holott a visszaesés elkerüléséhez a kutatók alsó hangon is 2000 milliárdos csomagot vártak.

Azonban ha így állnak a dolgok, akkor miért nem követi ezt a megoldást az Orbán-kormány (amely egyébként a mai nemzetközi gyakorlatnak is megfelelne)? Nyilván nem tudatlanságból, hanem jól felfogott érdekből: ugyanis

az Orbán-kormány nem a válságot akarja kezelni, hanem a saját hatalmát és annak gazdasági alapját biztosító oligarchákat akarja menteni, megvédeni a válság okozta negatív következményektől.

Mert mi történne, ha a kormány jelentős többletkeresletet generálna, mégpedig úgy, hogy az állampolgároknak adná jövedelempótlásként, és azt a kedvezményezettek el is költenék?