Janikovszky: „Nem elég a kritikus tömeg, illetve nem elég kritikus a tömeg”

7 perc

2017.06.25. 10:45

Nem nyereségvágyból, hanem féltékenységből vette meg a kilencvenes években a Móra Kiadót, hogy édesanyja, Janikovszky Éva életművét megmentse. Nemrég Hatszin Teátrum néven gyerekszínházat is létrehozott, az utcai politizálást és az improduktív fanyalgást illetően viszont csökkent a lelkesedése, amióta a Janikovszky iskolát 2010-ben nem sikerült megmenteni. HVG-Portré Janikovszky Jánosról, aki a Kire ütött ez a gyerek? című gyerekkönyvet is ihlette.

"Igazi szerelemgyereknek tartom magam"

„Szerencsés vagyok, jókor és jó helyre születtem: tíz évvel a világháború után, amikor az országban pozitív hangulat uralkodott, Rákosi diktatúrája ellenére sokan reménnyel voltak tele. A szüleim nagyon szerették egymást, így igazi szerelemgyereknek tartom magam” – emlékszik vissza a 62 éves üzletember, milyen volt a gyerekkönyveivel világhírűvé vált Janikovszky Éva fiaként felnőni. Édesapja orvos volt, a háború alatt partizánként ő robbantotta fel többek között Gömbös Gyula szobrát. Később a politikai rendőrséghez került, majd ÁVH-tiszt lett, 1953-ban bebörtönözték. Édesanyja a 60-as évek elején megjelent első két lányregényéért annyi honoráriumot kapott, hogy tudtak belőle venni egy Trabantot, amelyet „borzasztó világoszöld színe miatt csak Kredencnek neveztünk”. Először régész akart lenni, aztán „vadakat terelő juhász, meg még sok minden, még újságíró is.” Végül az I. István Gimnázium matematika tagozatán kötött ki, onnan a BME villamosmérnöki karára ment. „A mai napig bizonyítási vágy él bennem, hiszen matematikai tanulmányaimból tudom, hogy minden állítást bizonyítani kell”. Diplomázás után külkereskedőként helyezkedett el: „Anyu zsidó kereskedő felmenői után talán nem meglepő, hogy bennem volt az üzletelési vágy.” Mielőbb külföldön akart dolgozni, ezért megszállottan tanulta a nyelveket, németből és angolból is gyorsan nyelvvizsgát tett.  1983-ban Düsseldorfba küldték, „tartós kiküldetésre, amiből 12 év lett”. Néhány év múlva megvásárolta ugyanis a céget, amelynél dolgozott. 1995-ben hazaköltözött, ma a Móra Könyvkiadó elnök-vezérigazgatója. Emellett luxusférfiruha-üzletet is működtet a belvárosban, az Alexandra-bukás után a Líra Zrt-vel közösen könyvesboltokat, a Geoholding-tulajdonos Horváth Lászlóval pedig Hatszín Teátrum néven színházat nyitott.

Szenvedélye a műgyűjtés, szabadidejében teniszezik, biciklizik, utazik. Első házasságából született lányai közül a nagyobbik Frankfurtban dolgozik pénzügyi szakemberként, a kisebbik Bécsben tanul. Mostani párja – akivel 11 éves lányukat és 9 éves fiukat nevelik – szintén a Móra Kiadó csapatát erősíti.