Szerbia: az állami alkalmazottak 20 százalékát elbocsátják
Szerbiában az állami alkalmazottak közel ötödét, mintegy 14 ezer embert elbocsátanak azért, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) folytassa a balkáni ország pénzügyi támogatását - közölte hétfőn a szerb pénzügyminiszter.
Diana Dragutinovics azt mondta hétfőn, hogy az ilyen jellegű állami kiadáscsökkentést még azelőtt meg kívánja lépni, hogy október 20-án újraindulnak a tárgyalások az IMF-fel. Márciusban az IMF 2,8 milliárd euró készenléti hitelt hagyott jóvá Szerbiának.
Szeptember elején az IMF azonban elhalasztotta a döntést arról, hogy Szerbia megkapja-e a második és a harmadik hitelrészletet, ami együtt 1,4 milliárd euró. Mint közölte, ez attól függ, hogy Szerbia végrehajtja-e a hitelfolyósítás feltételeit és tisztázza a kormány, mit akar tenni a növekvő államháztartási hiánnyal.
Az IMF eredetileg azt javasolta, hogy Szerbiában emeljék fel a szolgáltatások és termékek jelenlegi 18 százalékos áfáját, növelve ezzel a költségvetés bevételét. A szerb illetékesek ezt elvetették. Helyette inkább a kiadáscsökkentést tartják megvalósíthatónak az állami adminisztráció karcsúsításával.
Hétfőn a pénzügyminiszter azt mondta, hogy szeptember 18-ig várja a minisztériumoktól a kiadáscsökkentési javaslataikat. Az állami alkalmazottakat képviselő szakszervezetek máris jelezték, sztrájkot tartanak létszámleépítés esetén.
Szerbiában a gazdasági válság kezdete óta 31 ezer ember, a foglalkoztatottak 5 százaléka vesztette el állását. Szerbiában jelenleg közel 18 százalékos a munkanélküliség.