Miért viselkedünk gyermetegen a munkahelyünkön?

1 perc

2009.05.18. 08:45

Hiába szeretnénk hinni, hogy viselkedésünk teljesen racionális és elménk irányítása alatt áll, gondolataink és tetteink mozgatórugói mégis gyakran azok az élmények és szerepek, amelyek gyermekként rögzültek bennünk a családon belül - állítja Sylvia Lafair amerikai pszichológusnő nemrégiben kiadott könyvében.

Nyomás alatt hajlamosak vagyunk visszanyúlni a régi mintákhoz. "Ha egyik munkatársunk hülyének próbál beállítani minket, hirtelen úgy érezzük, mintha bátyánkkal állnánk szemben, aki mindig letromfolt minket. Vagy ha a főnökünk azt követeli, hogy csökkentsük a kiadásokat, a szigorú szülőt látjuk benne" - magyarázza Lafair, hozzátéve, hogy a reakciók ezredmásodpercek alatt mennek végbe, kiváltójuk pedig általában a stressz. Ahogy nő a szorongás, úgy csökken az embernek az a képessége, hogy felnőtt módjára válaszoljon a helyzetre.
 
A szerző tizenhárom, általa beazonosított személyiségtípust ír le a könyvében - többek közt az üldözőt, a kitérőt, a bohócot, a mártírt, a rebellist -, és elmagyarázza, mi tette őket azzá, amik. Részletesen feltárja azt is, miként tudhatjuk meg, hogy múltunkból hoztunk-e valamit, ami veszélyezteti karrierünket - közölte a Time amerikai hetilap online kiadása.
 
"Persze el lehet jutni az üzleti világ csúcsára anélkül, hogy szembenéznénk belső démonainkkal, és akad is jó pár bolond a befolyásos emberek között. A hosszan tartó siker alapja azonban az önismeret. Illúzió csupán, hogy önelemzés nélkül tartósan magas pozíciót érhetünk el" - érvel Lafair.