Milyen hibákat ne kövessen el leépítéskor?

1 perc

2009.05.15. 09:16

A vezetők és a HR-szakemberek többségének nincs tapasztalata abban, hogyan kezeljék a válság miatt kialakult helyzetet; amire ilyenkor egyetlen megoldásként tekintenek, az általános létszámcsökkentés. A felmondás közlése viszont egy vezetőnek sem kellemes szituáció, nem véletlenül bízzák ezt a feladatot sokszor a személyügyre.

A csoportos létszámcsökkentésről megoszlik a HR-vezetők véleménye, de abban egyetértenek, hogy nem érdemes titkolózni a dolgozók előtt, mert a leépítés ténye előbb-utóbb úgyis kiszivárog.

A DGS Global Research által a közelmúltban szervezett II. Országos HR Benchmark konferencia résztvevői szerint nagy felelőssége van a HR-eseknek abban, hogy az elbocsátások humánusak, tisztességesek legyenek. Aktív közreműködésükkel ugyanis befolyásolhatják a leépíteni kívánt munkatársak számát, az outplacement programokkal pedig segíthetnek a dolgozóknak feldolgozni az őket ért traumát.

Bede László, a Debreceni Hőszolgáltató gazdasági igazgatója úgy véli, a legfőbb HR-es maga az első számú vezető, akinek kiemelt feladatként kell tekintenie minden humánerőforrást érintő kérdéskörre. „A leépítéseket hitelesen, időben kell végrehajtani, hogy később őszintén tudjunk egymás szemébe nézni” - fogalmazott.

„A HR-esnek a létszámleépítések során biztosítania kell a transzparenciát, aktív szerepet kell vállalnia, hiszen nem mindegy, hogy az elbocsátott dolgozót milyen "csomaggal" engedi tovább” - fogalmazott Vér László, a CIB Bank HR-igazgatója. A HR-szakemberrel végzett csapatmunka szerves része a gazdaságilag szükségszerű döntések átgondolása, majd ennek pénzbeli meghatározása és ezt követően a végrehajtás. Fontos definiálni a cég jelenlegi piaci helyzetét, hogy vajon stabilak-e a jövőbeni kilátások, és egy előre rögzített célrendszer alapján döntésre kell jutni. A leépítésekre három-négy hónappal korábban fel kell készülni - hangsúlyozta.

Tartalmi partnerünk a HR Portál. A cikk teljes szövegét itt olvashatja.