Nagyot esett a kínai gazdaság, de túljuthatott a mélyponton

1 perc

2009.04.16. 08:59

A kínai gazdaság teljesítménye egy évtized óta a legnagyobb ütemben csökkent ez év első negyedében, de az ipar élénkülése azt jelezheti, hogy a recesszió túljutott a mélypontján.

A gazdaság 6,1 százalékkal esett vissza az első negyedben a múlt év azonos időszakéhoz képest, az előző negyedév 6,8 százalékos visszaesése után - jelentette csütörtökön a kínai statisztikai hivatal.

Az ipari termelés viszont márciusban 8,3 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest, az év első két hónapjában mért 3,8 százalékos növekedésével szemben.

A beruházások 28,6 százalékkal bővültek, az autópiac pedig rekordot döntött márciusban. Összesen 1,026 millió új autót adott el a múlt hónapban Kínában 14 hazai autógyár, ez az összes értékesítésének körülbelül 90 százaléka.

Az export meredeken, 32,8 százalékkal nőtt márciusban februárhoz képest. Az egy évvel korábbihoz képest ugyan csökkent a kivitel, a 17 százalékos éves visszaesés azonban már nem annyira súlyos, mint az egy hónappal korábban regisztrált 25,7 százalékos zuhanás.

"A várakozásokat felülmúlóan kedvező változások mentek végbe a nemzetgazdaságban" - mondta Li Hsziao-csao, a statisztikai hivatal szóvivője, aki ugyanakkor óvatosságra intett. A kínai gazdaságot továbbra is recesszió fenyegeti, és az élénkülésre utaló jelek ellenére a kormánynak terveket kell előkészítenie arra az esetre, ha a helyzet rosszabbra fordul - mondta.

A kínai termékek iránti globális kereslet lanyhulása miatt 20 milliósra növekedett az állástalanok tábora. A társadalmi feszültséggel fenyegető munkanélküliség enyhítéséhez a kormány 8 százalékos gazdasági növekedést tart szükségesnek. A Világbank 6,5 százalékos bővülést tart valószínűnek idén a világ harmadik legnagyobb gazdaságában.

A gyenge külpiaci kereslet ellensúlyozására Peking közel 600 milliárd dolláros programot hirdetett tavaly ősszel a belső fogyasztás ösztönzésére, infrastrukturális beruházásokra. Egyelőre nem világos, hogy a program révén hányan találnak új munkát, az viszont már biztos, hogy az idei első negyedévben 15 százalékkal növekedtek a fogyasztói kiadások. A fogyasztói árak márciusban 1,2 százalékkal mérséklődtek, így tovább lehet csökkenteni az alapkamatot a gazdaság serkentése érdekében anélkül, hogy fokozódna az áremelkedés irányába ható nyomás.