Erősebb az Orbán-mumus a válságnál; Oszkó pénzügyminiszter lesz?

1 perc

2009.04.01. 16:26

A megsemmisítő vereséget ígérő előre hozott választások rémképe ismét összekovácsolta a Gyurcsány Ferenc személyében egy hét leforgása alatt előbb a miniszterelnökét, majd a pártelnökét is elveszítő MSZP-t, illetve egykori koalíciós társát, a történelem süllyesztőjébe kerüléstől fenyegetett SZDSZ-t. Oszkó lenne a pénzügyminiszter?

Könnyen lehet azonban, hogy a sebtében összetákolandó Bajnai-kormány – ami mögött még csak az MSZP és az SZDSZ vezérkarainak hétvégi paktuma áll, a legfőbb pártfórumok általi és a parlamenti szentesítése még korántsem biztos – napjai máris meg vannak számlálva.

Bajnainak nincs más választása, mint azt a megszorításokat tartalmazó Gyurcsány-csomagot végrehajtani, amihez a ma még hivatalban lévő miniszterelnöknek már se mersze, se támogatottsága nem maradt. Eközben a Fidesz – amelynek elemi érdeke, hogy ezek a népszerűség-romboló lépések még ebben a ciklusban megszülessenek – folyvást a parlament feloszlatását sürgeti.

Ha a pártfórumok a nyilvános villongások dacára mégis beállnak Bajnai mögé, akkor Gyurcsány 2004 és 2006 közötti regnálása után másodszor lehet Magyarországnak olyan miniszterelnöke, aki nem rendelkezik képviselőházi mandátummal.

Oszkó Péter a HVG-nek
"(A Reformszövetség) teljes egészében társadalmi munka. Persze nem állítom, hogy a nyilvánosság ártana a cégnek, de nem ez motivált. Mindig fontosnak tartottam, hogy a szakmai képességeimet mások hasznára is felajánljam." Tovább a cikkhez.
A Fidesz által máris illegitimnek nevezett miniszterelnök-aspiránsnak a múlt heti jelöltállítási cunami pusztítása után nem lesz könnyű összeválogatnia minisztereit sem, akik közül néhányat szintén kívülről akar hozni. A posztjához a napokban még foggal-körömmel ragaszkodó Veres János pénzügyminiszternek Bajnai a frakcióülésen megköszönte munkáját, helyére kedden a reformszövetségi Oszkó Péter Deloitte-vezért szánta.

Akinek karaktergyilkosságán máris gőzerővel ügyködik a jobboldal. Üstökösszerű üzleti karrierjének azt a momentumát domborítva ki, hogy az egyébként levitézlett Fidesz-kádereket is foglalkoztató Wallis vezérigazgatójaként úgymond tétlenül szemlélte, amint a cégcsoporthoz tartozó Hajdú-Bét csődje magával ránt egy sereg-nyi kistermelőt, akik közül aztán többen is a halálba menekültek.

A cikket teljes egészében megtalálja a legfrissebb HVG-ben.