Miért nem csökkennek a frank hitelkamatok, ha kamatot vágnak Svájcban?

1 perc

2009.03.17. 12:25

Hiába csökkent 2,6 százalékkal a svájci frank forrásköltsége az elmúlt hónapokban, a frank alapú finanszírozást megdrágítja, hogy Magyarország országkockázati prémiuma ugyanebben az időszakban több mint 5,5 százalékkal megugrott - derül ki Orosz Dániel, az AXA csoport Magyarország stratégiai tanácsadójának elemzéséből.

A szakember a forrásköltség alakulásához a svájci 3 hónapos Libort (londoni bankközi kínálati kamatláb) tekinti irányadó pénzügyi referenciaértéknek. Emlékeztet rá, hogy a svájci jegybank 2008. október 8. óta 250 bázisponttal, drasztikusan, 0,25 százalékra csökkentette az irányadó rátáját, a magyarországi frankhitelesek kamatai azonban nem csökkentek.

A rövid idő alatt rendkívüli mértékű monetáris lazítás a hitelkamatok csökkenését is lehetővé tehetné, a nemzetközi befektetők - a pénzügyi válság hatására - azonban átárazták a Magyarországhoz kapcsolódó rizikó faktorokat. A svájci 3 hónapos Libor csökkenésével párhuzamosan a magyar országkockázat drasztikusan megugrott: a 2008. szeptember előtti átlagos 50 bázispontról februárra 600 bázispontos érték fölé ugrott és jelenleg is a közelében tartózkodik. A forrásköltségek kalkulálásánál ez az érték, mint többlet költség jelentkezik egyes bankok számára - fejti ki a szakember.

Hozzáfűzi azt is: a frank/forint keresztárfolyamban március 12-én látott hatalmas fordulat - napon belül a frank 5 százalékot gyengült - alapvetően nem a svájci kamatcsökkentésnek köszönhető, hanem annak, hogy a svájci jegybank bejelentette: a frankkal szembeni más devizák vételeivel fogja gyengíteni az árfolyamot. Ilyen jellegű intervencióra már 1992 óta nem volt példa, így nem is csoda, hogy 1999 óta a legnagyobb napon belüli veszteségeit könyvelte el a svájci frank az euróval szemben - áll az elemzésben.