Zuhanórepülésben a világ tőzsdéi
Tizenkét éves mélységbe zuhantak a részvényárfolyamok az amerikai tőzsdéken, Európa hat éve nem látott szintre esett március 2-án.
Az amerikai pénzügyi rendszert ért szerkezeti károk nagyságát mutatta az AIG biztosítási óriás rekordvesztesége és gyakorlatilag teljes államosítása. A lejtmenetből egyetlen szektor sem maradt ki: az októberi csúcs óta az amerikai részvények 55 százalékot veszítettek értékükből. A Dow Jones ipari átlagindex 4,24 százalékot esett, a Standard & Poor's 500-as index 4,66 százalékos, a Nasdaq Composite közel 4 százalékot zuhanással zárta a kereskedési napot március 2-án.
A pénzügyi szektorban az AIG-nek megítélt 30 milliárdos tőkejuttatás bejelentésére szabadult el a pánik újabb hulláma. Egyre erősebb a félelem, hogy a kormányzati bankmentés kudarcba fullad: az AIG a negyedik hatalmas tőkeinjekciót kapja, a Citigroup tőkepozíciójának javítására a hét végén bejelentett mentőakció pedig a harmadik állami segélymanőver. A S&P pénzpiaci alindexe 6,8 százalékot esett: a Citigroup 20 százalélkot veszített értékéből, a Goldman Sachs árfolyama 5,3 százalékkal, a Morgan Stanley papírjai több mint 8 százalékkal estek.
Tokióban a Nikkei átlagindex mindössze 0,4 százalékot esett március 3-án, miután előző nap már 26 éves mélységeket is megjárta. A kedd nagy vesztesei a kereskedőházak és a gyógyszeripari szektor vállalatai voltak, de a 7000 pontos szint egyelőre erős támasznak látszik: a részvények már a bátortalanabb kereskedők szerint is elképesztően alulértékeltek. A Suzuki és a Sony kedden már emelkedni is tudott, 2,8, illetve 3,3 százalékkal.
Az európai tőzsdék a Reuters által megkérdezett kereskedők szerint ma reggelre kissé magához térhetnek a tegnapi sokkból - március 2-án a páneurópai FTSEurofirst 300-as indexe 5,2 százalékos zuhanással, hat éves mélyponton zárt. A londoni FTSE 100-as index 0,6 százalékkal nyithat magasabban a tegnapi zárásnál, a frankfurti DAX 0,7 százalékot erősödhet, míg a párizsi CAC-40 akár 1,2 százalékos emelkedéssel kezdheti a napot.