Megszületett az első rákgén nélküli baba

1 perc

2009.01.14. 13:40

Sikeresen életet adott újszülöttjének az első brit nő, akinél a babát egy emlőrákot okozó gén hiánya alapján választották ki.

„Anya és kislánya mindketten jól vannak” – közölte a Londoni Egyetem (UCL). Az újszülött olyan embrióból fejlődött ki, amelyet előzetesen megvizsgáltak, hogy hordozza-e a BRCA 1 gént. A huszonhét éves édesanyja azért határozta el magát erre a lépésre, mert férje közeli női hozzátartozói között sokan szenvedtek emlőrákban. A BRCA 1 gént hordozó újszülött lányok 80 százalékos valószínűséggel kapnak emlőrákot, 60 százalék a petefészekrák esélye, és 50 százalék annak az esélye, hogy továbbadják az eltérést saját gyermekeiknek.

Az orvosok szerint a szülők megkönnyebbültek, hogy lányuk semmiképp nem örökölheti tőlük a hibás gént. „A gyermeknek nem kell szembenéznie később a genetikai okból kialakuló emlő- és petefészekrákkal” – mondta el Paul Serhal, az UCL kórház művi megtermékenyítő részlegének vezetője.

A beavatkozás az úgynevezett preimplantációs (vagyis beültetés előtti) genetikai diagnosztika segítségével történt. Ezt a módszert már régóta használják a művi megtermékenyítéssel létrejött embriók szűrésére olyan betegségek esetében, mint például a cisztás fibrózis. A britek 2006-ban engedélyezték, bár viszonylag ritkán, de az Egyesült Államokban és Belgiumban már használták ezt a módszert az embriók mellrákszűrésére.