Aggódik a jen túlzott árfolyam-ingadozása miatt a G7
Aggodalmukat fejezték ki a világ hét legfejlettebb ipari országának pénzügyminiszterei és jegybankelnökei a japán nemzeti fizetőeszköz, a jen közelmúltbeli "túlzott árfolyam-ingadozása miatt", és együttműködési készségüket fejezték ki a piaci stabilitás megőrzése érdekében.
A hetek országcsoport (G7) pénzügyi vezetőinek közös közleményét a soros G7-elnök Japán pénzügyminisztere, Nakagava Soicsi olvasta fel Tokióban helyi idő szerint hétfőn tartott sajtóértekezletén. A közleményt az amerikai pénzügyminisztérium is közzétette Washingtonban.
A hetek pénzügyi vezetői a rövid közleményben a jen árfolyam-ingadozása mellett annak a gazdasági és pénzügyi stabilitásra gyakorolt esetleges kedvezőtlen hatása miatt is aggodalmukat fejezték ki. Megerősítették, hogy közös érdeknek tekintik, hogy a nemzetközi pénzügyi rendszer erős és szilárd legyen. Hozzátették, hogy továbbra is szorosan figyelemmel követik a piaci fejleményeket és készen megfelelő módon együttműködni.
A japán jen múlt pénteken 13 éve nem látott szintre erősödött az amerikai dollárhoz képest, átlépve a 90 jen/dollár árfolyamküszöböt. Hétfőn reggel 94,03 jent adtak egy dollárért Tokióban. Ez olyan félelmeket keltett, hogy az árfolyamváltozás árthat a japán exportnak, mert megdrágítja a világ második legerősebb gazdaságával rendelkező távol-keleti szigetországban gyártott és az Egyesült Államokba exportált gépkocsikat és egyéb termékeket.
Aszo Taro japán miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy kormánya kiterjeszti a japán bankoknak a pénzügyi világválság miatt nyújtott mentőövet, és szigorítja a pénzügyi szektor tőzsdei cégeinek részvényeivel űzött, árfolyamzuhanásra játszó határidős - vagyis short - eladási tranzakciókra vonatkozó szabályokat.
A G7 országcsoportot az Egyesült Államok, Kanada, Japán, Németország, Franciaország, Nagy-Britannia és Olaszország alkotja.