Cápavérrel a rák ellen

1 perc

2008.10.15. 12:30

A cápavérben lévő ellenanyagok hatásosak lehetnek a rák elleni küzdelemben - közölték ausztrál kutatók.

A cápák immunrendszere hasonlít az emberéhez, ám a cápák vérében lévő, betolakodókkal szembeszálló molekulák, a cápa-antitestek sokkal rugalmasabbak. A kutatók úgy vélik, ezt a tulajdonságot a rák elleni harcban is fel lehetne használni. Akár a gyógyszerek új nemzedékét is kifejleszthetik erre alapozva. 

A cápa-antitestek ellenállnak a magas hőmérsékletnek, valamint a szélsőségesen savas és lúgos közegnek is. Ez azt jelenti, hogy túlélhetik az emberi belekben uralkodó mostoha körülményeket, ami fontos előfeltétele egy rákellenes szernek. 
 
Mick Foley, a melbourne-i La Trobe Egyetem molekuláris biológusa szerint a cápamolekulák hozzá is tudnak kapcsolódni a ráksejtekhez és megakadályozhatják a szétterjedésüket. 
 
Azért éppen a cápákat választották a kutatás alanyainak, mert immunrendszerük rendkívül erős, igen ritkán esnek fertőzés áldozatául. Kutatási adatok bizonyítják, hogy ellenanyagaik lassítják a mellrák szétszóródását. Remény van arra, hogy másfajta betegségek, így a malária és az ízületi gyulladás ellen is hatásos lehet a cápák véréből származó szer.