Torontóban pusztít a japán mobilmánia
A japán mobildivat egyik alapvető kelléke érkezhet az elkövetkező hónapokban Kadanába és Észak-Amerikába. A Luna Development által meghonosítandó technika nem más, mint a csak mobilokkal értelmezhető vonalkód, amely a szigetországban több mint tíz éve csak QR Code néven ismert.
A QR Code alapjai |
A vonalkódok új, ötletes fajtáját még 1994-ben alkotta meg a tokiói székhelyű Denso Wave Inc. A négyzetes formába helyezett, absztrakt mintára emlékeztető QR (Quick Response) vonalkódot csak fényképes mobillal vagy PDA-val lehet olvasni. Az eszközre telepített ingyenes program "kiolvassa" a lefotózott képből az információt, amely maximum 7089 számjegyet, 4296 alfanumerikus karaktert vagy 1817 japán írásjelet tartalmazhat. A QR Code-okban így rejthetőek el azonnal megtekinthető webcímek, telefonszámok vagy szabad szemmel nem látható szöveges információk. |
Az új, ingyenes QR-olvasó programok bármilyen, Windows Mobile 5 vagy 6 alapú, legalább 3 megapixeles fényképezőgéppel felszerelt eszközön futtathatók. Az Info-Tech Research Group fő kutatóelemzője, Michelle Warren szerint a technológia hiánypótló a huszas éveiben lévő, főként városi célközönség, illetve az őket megcélzó cégek számára.
Hayden szerint a szórakoztatóipari cégek, például az új albumaikat hirdető kiadók a tömegközlekedési eszközökre helyezett hirdetéseken helyezhetnek el ilyen QR-kódokat, a mobiltulajok pedig úgy szerezhetnek további információt az albumról, ha lefotózzák a hirdetést, nem kell mobiljuk böngészőjébe hosszas webcímet gépelni.
A Blitzkap át tudja alakítani a QR-képeket weboldalakra vezető linkekké, mobilképernyőkön megjeleníthető szöveggé, mobilnévjeggyé, telefonszámmá, rövid szöveges üzenetté, fotóvá, illetve video- vagy audioklippé.