Felmelegített taxisgyilkosság

7 perc

2007.11.07. 13:05

Javában zajlik a Verzió filmfesztivál, ám a mozik falain kívül is találunk ígéretes programokat. A hétvégén fellép Joshua Redman, a kortárs jazz egyik legjelentősebb szaxofonosa, kiállítást láthatunk az örökéletű farmerről, a Madáchban pedig ismét műsoron a Macskák.

Film

Verzió Filmfesztivál
Tetovált könnyek


A dokumentumfilm fenegyerekének tartott Nick Broomfield több műve is látható a hatnapos fesztiválon. A Tetovált könyvek felkavaró és megindító film a fiatalkorúak börtönéről a kaliforniai Chinóban. A Broomfield-Churchill rendezőpáros Az ifjúságvédelmis című filmjének “folytatásában” az amerikai büntetőrendszer szervezeti és intézményi problémáit tárja fel. Az állítólag liberális intézmény működését négy – 17-21 éves - áldozatának sorsán keresztül szemléltetik, akiket rehabilitációra küldtek ide, ám valójában ismétlődő és megtorló jellegű büntetéseket kapnak. A film egyénenként mutatja be a szenvedéseket; az egyik bentlakó, aki a kamera előtt dramatizálja az ellenszegülését, megalázó bánásmódban részesül, amit a filmesek csak rögzíteni tudnak, megakadályozni nem. Látlelet egy elembertelenítő büntetőrendszerről, amely szétzúzza a veszélyeztetett tizenévesek reményeit és álmait.

További részletek itt!

Nick Broomfield & Joan Churchill, UK, 1978, 85 perc
Toldi mozi - kisterem november 8. 16:15
Cirko 2, nov. 9 16:30


Nem angyalok
Lányok


Két ifjú francia színészpalánta alakítja a legújabb magyar mozifilm, a Lányok főszerepét, akik a vizsgafilmjével debütáló Faur Anna rendezővel együtt mutatkoznak be. A történet. Két tizenéves kamaszlány (Dia és Anita) egész nap csak plázákban, játszótereken lóg és bulikba jár. Esténként pedig taxisokkal barátkoznak, egyikük: Ernő szívesen hurcolássza őket és tanítja vezetni, persze némi ellenszolgáltatásért cserébe. Tele vannak álmokkal és vágyakkal, csak úgy szívják magukba az életet, persze nem azt, ami után áhítoznak, hanem ami jutott nekik – rövid szerelem, megaláztatás, megcsalás, epekedő taxisofőrök. A lányok elvágyódnak Pestről, Svájcba készülnek, csak nincs autójuk. És egy autó mindenáron kell nekik, ezért akár embert is ölnek…

A film forgatókönyvének megírását egy 1997-ben megtörtént eset ihlette. A filmben ábrázolt történet azonban teljesen fiktív.

Színes magyar játékfilm, 85 perc, 2007
Rendező: Faur Anna
Főszereplők: Fulvia Collangues, Helene Francois, Fullajtár Andrea, Péterfi Bori, Mundruczó Kornél

A múlt árnyéka
Az ismeretlen

A történet egy korunkbeli olasz városban játszódik. "Az Ismeretlen”-t Irenának hívják. Évekkel ezelőtt Ukrajanából érkezett Olaszországba. Életére ma is rávetül a múlt árnyéka, miközben a helyét keresi a jelenben. A két idősík szoros összefonódásából apránként egy rejtélyes, feszültségekkel teli történet bontakozik ki. Ki is valójában Irena? A lépcsőházat takarítja, de a valódi célja az, hogy közel kerüljön egy ott élő családhoz. Mindent elkövet, hogy munkát szerezzen magának a családnál. Még a gyilkosságtól sem riad vissza. Kitartásának köszönhetően sikerül a bizalmukba férkőzni, sőt mindannyian a hatása alá kerülnek. A kislány, Tea egyre jobban kötődik Irenához. Barátságuk akkor szilárdul meg, amikor a kislány komoly krízishelyzetbe kerül. Ez az érzékeny egyensúly azonban rövid életűnek bizonyul hősnőnk életében.

Színes, feliratos olasz dráma, 118 perc, 2007
Rendezte: Giuseppe Tornatore
Főszereplők: Kseniya Rappoport, Michele Placido, Claudia Gerini

Macskák, farmer és születésnap (Oldaltörés)

Színház

Eltáncolják az életüket

Felújított Macskák
 

Macskák. Régi-új darab
Felújították a Madách Színház emblematikus produkcióját, a Macskák című musicalt; T.S. Eliot és Andrew Lloyd Webber darabját újra láthatja a közönség. A Macskák című előadást, amelyet 1983. március 25-én mutatott be a teátrum, az idén nyáron Szegeden már megújult formában tűzték műsorra. A produkciót részben új díszlettel és jelmezzel láthatják a nézők, a régi és az új szereposztásban játszó művészek együtt lépnek színpadra. A Madách Színházban először adják elő élő zenekari kísérettel a musicalt.

Andrew Lloyd Webber megzenésítette T. S. Eliot angol költő Macskák könyve című versciklusát, így született a világszerte sikerrel játszott musical. A Madách Színház 1983-ban, a világon másodikként mutatta be és azóta is műsorán tartja a darabot. Az eddigi előadások száma megközelíti az 1300-at, megdöntve ezzel minden magyar színházi rekordot - olvasható az összegzésben. "Macskabál van az elhagyott színház ódon színpadán. Minden évben egyszer megrendezik a bált, és erre összegyűlnek a környék - nagyon is emberi tulajdonságokkal felruházott - macskái. Eltáncolják és eldalolják életüket" - írta a darabról a teátrum. A produkcióban többek között Gálvölgyi János, Szolnoki Tibor, Dunai Tamás, Malek Andrea, Détár Enikő és Kökényessy Ágnes lép színpadra.

Budapest, Madách Színház, november 7-től  

Kiállítás

Volt egyszer...
Az örökéletű farmer

© sxc.hu
A Nevada állambeli Reno városában élő Jacob Davis szabómester egyik vásárlója különösen nehéz eset volt. Az asszony, aki nadrágot keresett favágó férjének, közel lakott Jacob kis renói szabóüzletéhez. 1870 decemberét írták. Jacob rögtön neki is látott a ruhadarab elkészítésének, melyhez erős fehér pamutanyagot vásárolt Levi Strauss San Franciscó-i méteráru-kereskedőtől. Éppen összetűzte a nadrágot, amikor megakadt a szeme egy halom szegecsen, amivel a szíjakat szokta a lópokrócokhoz rögzíteni. Ekkor jött az ötlet, hogy a zsebeket esetleg szegecsekkel is lehetne rögzíteni, hogy a favágó nadrágja igazán tartós legyen. Ezért aztán bekalapálta a szegecseket a zsebek sarkaiba. 1872. július 5-én Jacob levelet fogalmazott méteráru-ellátójához, amelyhez mellékelt két darab nadrágot is, hogy Levi Strauss maga láthassa a terméket. Levi válasza pozitív volt, ügyvédjei pedig hamarosan már a varrás erősítésére vonatkozó szabadalom kérelmét fogalmazták. Jacob San Franciscóba költözött, és csatlakozott Levi vállalkozásához...A vállalkozás folytatásának története a most nyíló kiállításon.

Budapest, Néprajzi Múzeum, november 7-től

Fesztivál

Öt év után
Születésnapi fesztivál a Gödörben
 
Koncertekkel, kiállításokkal, performance és táncelőadásokkal ünnepli ötödik születésnapját a Gödör Klub. A fesztivál első napján a Tünet Együttes előadásában az Olyan furcsa vagy ma című performance látható, fellép továbbá David Yengibarjan, a Triton, a Dresch Kvartett, valamint a Chalaban Együttes - közölte a rendezvényről tartott korábbi tájékoztatón Maróti Dániel, a fesztivál egyik szervezője.
 
A második napon a folk- és a világzene kap hangsúlyt. A Kaláka együttes megzenésített verseket ad elő, majd a Fabula Rasa, a Romano Drom, továbbá a Napra együttes szórakoztatja a közönséget. A harmadik nap estéje a Heaven Street Seven koncertjével indul, majd a Karavan Família slágerei csendülnek fel. Jean-Marc Torres táncperformance bemutatóval lép a közönség elé, ezt a Krétakör Színész Tánczenekar koncertje követi. Szombaton az Átmeneti kabát nevű formáció lép színpadra, majd Bródy János zenél. Az est további részében az elektronikus tánczenéé lesz a főszerep, a The Carbonfools és az Anima Sound System együttessel. Vasárnap a Hobo Blues Band mellett a Balaton Klub zenél. Kiállítják az elmúlt öt év plakátjait és közszemlére bocsátják a Gödör Klub elleni feljelentéseket is. 
 
Budapest, november 7-11.

Kortárs jazz (Oldaltörés)

Koncert

Őrült bigband
A Vienna Art Orchestra az A38-on

 

© www.a38.hu
Az European Visionaries című jazz-szimfonikus költeményt mutatja be a Vienna Art Orchestra. Bécs város "udvari bigbandje" nem először koncertezik Budapesten. Az együttes alapítója, vezetője, komponistája és hangszerelője a svájci matthias rüegg - szigorúan kisbetűvel írja a nevét. A Vienna Art Orchestra a világ egyik leginvenciózusabb jazz-nagyzenekara, amelyet egyúttal a legőrültebb bigbandként tartanak számon. Jazzesített Strauss-keringők, klasszikus Duke Ellington, Charles Mingus-standardek feldolgozásai mellett megfér repertoárjukban a minimalista "zajzene" is.
 
A "posztmodern jazz feltalálói" jelzővel címkézett zenekar több alkalommal szerepelt már a Hajón, s az "átlagközönség" ugyanúgy vevő zenéjükre, mint a szakmai - előadásuk közérthető, humorban bővelkedő. A bigband 30 éve alakult; az együttes nem ragaszkodik a hagyományos bigband-hangszereléshez, rendhagyó hangszerek - marimba, basszusklarinét, tuba és pikoló - is szerepelnek a "kelléktárban". Dolgoztak kórussal és rezesbandával is. A Vienna Art

Orchestra idei, jubileumi évében három koncertprogrammal turnéznak: az amerikai filmdívák előtt tisztelgő American Dreams című produkcióval, a nagy európai gondolkodókat bemutató European Visionaries (Európai látnokok) című bigband-szvittel és a kettőt ötvöző Visionaries and Dreams darabbal. Az A38-on az European Visionariest mutatja be a zenekar. Európai tudósok, költők és filozófusok - Leonardo da Vinci, Immanuel Kant, Assisi Szent Ferenc, Kopernikusz, Isaac Newton, Sigmund Freud és mások - műveire írt darabok füzére kerül a Hajó közönsége elé a 19 művész előadásában. 
 
Budapest, A38, november 12

Szaxofonnal, dobbal, nagybőgővel
Joshua Redman Trio
 
Joshua Redman, a kortárs jazz egyik legjelentősebb szaxofonosa lép fel Budapesten. A világhírű hangszeres zenész és zeneszerző együttesének Omer Avital nagybőgössel és Greg Hutchinson dobossal érkezik a budapesti koncertjére.
 
A 38 éves Joshua Redman tízéves korában kezdett szaxofonozni, tizenhárom éves korától már a Berkeley High Jazz Ensemble tagja volt. Megnyerte a Thelonious Monk Jazz Tehetségkutatót, 1991 és 1993 között turnézott, stúdióban dolgozott, majd megjelentette első két szólóalbumát. A nevét viselő első lemezt Grammy-díjra jelölték, a Wish című második albumát Pat Methenyvel, Charlie Hadennel és Billie Higginsszel készítette. Már zenekarvezetőként turnézott 1994-ben, majd a következő nyolc évben összesen hét albumot készített, köztük a Spirit of the Moment, a Freedom in the Groove, a Passage of Time címűeket. Idén szeptemberben jelent meg tizenegyedik albuma a Back East, amely várhatóan szombati koncertjének gerincét adja majd. 2000-ben hét évre a SFJAZZ Spring Season művészeti vezetője lett,

2004-ben megalapította a SFJAZZ Collective-t, amelynek művészeti igazgatója volt. A kilencvenes évek elejétől számos jelentős művésszel dolgozott együtt. A hosszú névsorban szerepelt egyebek között Brian Blade, B.B. King, Rolling Stones, Stevie Wonder és Sam Yahel. Joshua Redman szerepelt Robert Altman Kansas City című filmjében, Louis Malle legutóbbi filmjéhez, a Vanya on 42nd Street-nek ő írta a filmzenét és közreműködője volt egyebek között Clint Eastwood Űrcowboyok filmzenéjének. 
 
Budapest, Millenáris Teátrum, november 10. 20:00