Üzbég-orosz oligarcha ölelné keblére az Arsenal FC-t

3 perc

2007.10.09. 13:00

A londoni Arsenal FC alatt mostanság igazán gyorsan gurul az ágyútalp. A Premier League-et, az angol első osztályú futballbajnokságot veretlenül vezetik, s a minap az is kiderült, hogy 200 millió fontot (72 milliárd forintot) meghaladó éves bevétellel az „Ágyúsok” váltak a leggazdagabb sportklubbá Angliában, s a világelső Real Madridtól is alig maradtak el. Nem csoda, hogy új befektetők kopogtatnak, közülük a leghangosabban a sportrajongásáról ismert üzbég-orosz milliárdos, Aliser Uszmanov veri az ajtót.

Aliser Uszmanov. Ami ma nem megy,
holnap megtörténhet
© AP
Uszmanov cége, a Red and White Holdings Limited (RAWHL) persze már régen túl van azon, hogy beköszönjön a portásnak, hiszen a klub részvényeinek közel negyede (23 százalék) a kezében van, s ezzel a második legnagyobb részvényes a 24,11 százalékot birtokló Danny Fiszman után. Igazán fontos befektetővé akkor vált a beszédes nevű Piros és Fehér Holding (e színekben lép gyepre odahaza az Arsenal), amikor tavaly augusztusban 75 millió fontért (kábé 27 milliárd forintért) megvásárolta a klub korábbi alelnöke, David Dein 14,58 százalékos részesedését.

Csakhogy az Arsenal átvételétől a RAWHL még messze van. Az 54 éves, üzbég származású orosz nagyvállalkozó nemesfém-, vasérc- és gázkitermelési, kohászati, illetve médiaüzletekben érdekelt, s innen szerezte 5,5 milliárd dolláros vagyonát, amivel a Forbes magazin idei listáján a 142-ik leggazdagabb ember a világon és a 18-ik odahaza Oroszországban. (Összehasonlításképpen: a legismertebb és leggazdagabb orosz sportbefektető, a Chelsea FC tulajdonosa, a 41 éves Roman Abramovics a 16-ik ezen a listán 18,7 milliárdos vagyonával.)

Az Arsenal ügyvezető igazgatója, Keith Edelman szerint Uszmanov és Londonban élő, iráni származású üzlettársa, Farhad Moshiri egyelőre csak annyit mondott, hogy igen jól jövedelmező befektetést látnak a klubban, s ezért hajlandóak jelentős összegeket is befektetni. Ennek érdekében pedig tárgyalni fognak. Az igazgató arra kérte a részvényeseket és a drukkereket, hogy lazítsanak, mert Uszmanov nem akarja átvenni az Arsenalt. Ennek ellentmond, hogy a pénzember (aki korábban valóban csak befektetésekről beszélt a nyilvánosság előtt) a minap már kijelentette a sajtóban, hogy meg kívánja vásárolni az Arsenalt. A BBC-nek nyilatkozva arról beszélt, hogy „pillanatnyilag ehhez még nincs meg a kapacitásunk, de az üzlet és az élet változik. Van, amit ma nem vagy képes megtenni, de holnap már igen.”

Arsene Wenger és a szerelem tárgya (Oldaltörés)


Az Arsenal FC csodás üzleti eredményei

A klub bevételei 46 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest 137,2 millióról 200,8 millió fontra. Keith Edelman ügyvezető igazgató szerint a kasszában 73,9 millió font készpénz van, s a pénzügyi egyensúlyuk folyamatosan javul. Azzal, hogy a Highbury-ből átköltöztek az Emirates Stadionba, minden egyes mérkőzésen 3 millió fonttal (kábé 1,08 milliárd forint) nagyobb bevételt realizálnak. A BBC számítása szerint a Manchester Unitednek ahhoz, hogy befogja az Ágyúsokat, a tavalyi bevételi teljesítményét 32 millió fonttal kellene javítania, a Chelsea-nek közel 50 millió fonttal, a Liverpoolnak 80 millió fonttal, a Tottenhamnek pedig 127 millió fonttal.
Uszmanovék számára az Arsenal Football Club Plc. alighanem azért vált igen kívánatos falattá, mert a pénzügyi mutatói egyre szebben festettek azután, hogy beköltözött új, 60 ezres otthonába, az Emirates Stadionba. A létesítményt eleve úgy tervezték, hogy minél több pénzt lehessen ott elkölteni, s minél többféle sport-, üzleti, kereskedelmi és kulturális szolgáltatást lehessen igénybe venni.

„Ha megnézik a Chelsea-t és az Arsenalt, akkor mi a bevételeink és profitunk szabta keretek között igazgatjuk a klubot, a megtermelt pénzből gazdálkodunk: nincsenek külső embereink, akik minden évben újabb és újabb pénzt tesznek be, de nélkülük is nagyon profitábilisan működünk. Ha valaki invesztál egy klubba, akkor látni akarja a befektetésének megtérülését is. Ehhez pedig profitot hozó működés kell. Ebben az összevetésben az Arsenal nyereséges, a Chelsea pedig nem” – fejtette ki Keith Edelman.

Az Arsenal tovább tárgyal Uszmanovval, hogy miben járulhatna hozzá a klub fejlődéséhez, de áprilisig egész biztosan egyetlen részvényt sem adnak el (ami azt jelenti, hogy tavaszig az igazgatósági tagok együttes részvényhányada meghaladja az 50 százalékot, s a szavuk ezért minden ügyletben döntő). Sőt, Edelman szerint az igazgatótanács mélyen elkötelezett, így hosszú távon sem gondolják, hogy bárki is átvehetné tőlük az irányítást.

Uszmanov a pénzügyi megfontolások mellett érzelmi húrokat is pengetett, amikor pár napja a nemzetközi sajtó elé kiállva megmagyarázta, miért akarja megszerezni az Arsenalt. „Egyszerűen beleszerettem az Arsenalba, amióta Arsene Wenger a vezetőedző. A fő ok, hogy a klub részvényeinek megvásárlása mellett döntöttem, az Wenger maga, aki szerintem a legjobb edző a világon. Szeretnék részese lenni annak a csapatnak, ahol Wengernek lehetősége van úgy alkotni, mint egy művésznek.” Ezzel magyarázta, hogy bár korábban folytatott tapogatódzó megbeszéléseket egy másik londoni klubnál, a Tottenham Hotspurnél, Farhad Moshiri pedig a Liverpool FC-nél érdeklődött a tulajdonszerzés lehetőségeiről, végül mégis az Ágyúsoknál maradtak.