Zuschlag húsz évet is kaphat

2 perc

2007.09.19. 12:35

Új helyzetet teremt Zuschlag János őrizetbe vétele szocialista politikusok szerint, s azt találgatják, kiket fog párttársuk „belerángatni” a különösen – immár bűnszövetkezetben – elkövetett nagy kárt okozó csalás kapcsán folyó büntetőeljárásba. Az előzetes letartóztatásáról majd Szegeden döntenek, ugyanis a Kecskeméti Városi Bíróság elfogultságot jelentett be.

Ma kihallgatását követően őrizetbe vette a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség Zuschlag János szocialista politikust. A vádhatóság közlése szerint erre azért volt szükség, mert a gyanújuk szerint a volt országgyűlési képviselő a bűncselekményt bűnszervezetben követte el. Emiatt pedig Zuschlag nagyobb büntetésre számíthat, ezért – az ügyészség szerint – komolyabb a veszélye annak, hogy a politikus elszökik vagy elrejtőzik. A vádhatóság illetékese közölte azt is, hogy a főügyészség kezdeményezi majd a gyanúsított előzetes letartóztatását is.

Mint ismert, a Bács-Kiskun Megyi Főügyészség Zuschlag János és hat társával szemben több olyan ifjúsági alapítvány ügyében indított nyomozást, amelyeket a volt parlamenti képviselő, illetve más Bács-Kiskun megyei szocialista politikusok hoztak létre. A nyomozás eddigi adatai szerint az érintett szervezetek úgy igényeltek és kaptak pályázatok révén állami támogatásokat különféle rendezvényekre, hogy azokat nem is tartották meg.

Sőt, a vádhatóság szerint maguk az alapítványok is fiktívek voltak: létrehozásuknak nem volt más célja, csakis rendszeres állami támogatások megszerzése. Az ügyészség szerint a szervezetek mintegy 60 millió forinttal nem tudtak elszámolni.

Szabó Ferenc, a megyei ügyészség szóvivője elmondta, egyelőre csak Zuschlagnál merült fel a bűnszövetség gyanúja, társainál még nem. Amennyiben a szocialista politikusnál bebizonyosdna a gyanú, öttől húsz évig terjedő szabadságvesztés várna rá.

A legújabb fejlemények – Zuschlag őrizetbe vétele miatt – a Magyar Szocialista Párt vezetésének részéről sajtótájékoztatón jelentette be Simon Gábor, a választmány elnöke, hogy az MSZP a Zuschlag-ügyben nem akarja állásfoglalásával vagy véleményével befolyásolni az igazság-szolgáltatást. Közölte, ha a politikusok véleményt mondanának, ha minősítenék a helyzetet, akkor nem segítenének, hanem ártanának az igazság-szolgáltatásnak.

Arra a kérdésre, hogy belső vizsgálatot indítanak-e, illetve lemondatják-e tisztségeiről Zuschlag Jánost, Simon Gábor közölte: úgy véli, ha a vizsgálatnak meglesz az eredménye, akkor az MSZP pontosan tudni fogja, mi a szervezeti, erkölcsi kötelessége.

A szocialista párt Bács-Kiskun megyei szervezetének elnöke, Márfai Péter a hvg.hu-nak azt mondta, szörnyűnek és sajnálatosnak tartja Zuschlag János őrizetbe vételét. „Zuschlag úr, aki a helyettesem, néhány hónappal ezelőtt közleményt adott ki arról, hogy az eljárás miatt felfüggeszti minden politikai tevékenységét.” Márfai Péter mindehhez hozzátette, folyamatban van Zuschlag János párttisztségeinek – kiskunhalasi szocialista elnök és önkormányzati képviselő, a párt megyei területi szövetségének ügyvezető elnöke, valamint megyei közgyűlési tag – megszűnése, illetve az azokból való visszalépése, valamint a párttagságának felfüggesztése, amelyek csak hónapok alatt zajlanak majd le.

Az eljárásban Zuschlag János mellett a gyanúsítottak között van Katus Ferenc, a Bács-Kiskun megyei közgyűlés szocialista frakciójának tagja, Kullai Tamás, aki az előző ciklusban Kecskeméten volt MSZP-s önkormányzati képviselő, Lados István, Zuschlag korábbi személyi titkára, aki ellen nemzetközi körözés van érvényben, valamint Krausz Csaba újbudai önkormányzati képviselő és Marsovszky Balázs, a Fiatal Baloldal (FIB) fővárosi elnöke is. Az ügyben tanúként meghallgatták Ujhelyi Istvánt, az önkormányzati tárca és Arató Gergelyt, az oktatási minisztérium államtitkárát és Baja Ferencet, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkárát is.

A hvg.hu értesülései szerint az újabb kihallgatásokra Szegeden kerülhet sor, ugyanis a büntetőeljárás oda került át, miután a Kecskeméti Városi Bíróság elfogultságot jelentett be.