MSZP frakcióülés: Gyurcsány keményítene, Szili puhítana

3 perc

2007.09.08. 16:55

A tennivalókról, az aktuális politikai ügyekről, a parlament őszi ülésszakáról és a képviselőcsoport munkaszervezéséről egyeztetett kétnapos tapolcai frakcióülésén az MSZP, komolyabb konfliktus és éles vita nélkül. A fidesz "válságtanácskozásnak" nevezte az ülést, amelyen szerinte Gyurcsány Ferenc, hatalma megtartásáért, a kormány és az MSZP bizonyítványát magyarázta.

Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök pénteki, nem nyilvános vitaindítójában a későbbi tájékoztatás szerint arról beszélt a képviselőknek, hogy új rendre van szükség, a közös normákat be kell tartani és meg kell teremteni a polgári felelősség kultuszát. A beszéde után tartott sajtótájékoztatón kiemelte: ahhoz, hogy Magyarország erős legyen, erős állam kell, demokráciára, erős polgárokra, tisztességes és jól szabályozott piacokra, rendre van szükség.

A távirati irodának adott interjújában ezt azzal egészítette ki, hogy a normák betartatásával kapcsolatos elvárása nem az egyes állami szervezeteknek szánt kritika. Mint mondta, a magyarok évszázadokon át a túlélésre rendezkedtek be, arra, hogy a törvények kijátszása hazafias tett, mert az idegen hatalom normáit nem kell betartani. Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, az új rend igénye azt jelenti, hogy az állam viselkedjen következetesen: következetesen érvényesítse a jogokat és kérje számon a kötelezettségeket, azaz használja következetesen a maga hatóságait, kényszerítse azokat arra, hogy a normákat betartassák.

Kitért a szürke- és a feketegazdasággal szembeni fellépésre, a fogyasztók védelme érdekében tett intézkedésekre, illetve arra, hogy megakadályozzák a közteherviselés alóli kibújást. A miniszterelnök a tanácskozás első napján kiemelte azt is, hogy a kormánynak és az MSZP-nek jó néhány ügyet "meg kell beszélnie az országgal". Ide sorolta a nyugdíjrendszert, az adó- és a járulékrendszer átalakítását, az oktatás és a kultúra megújítását, valamint – mondta – le kell zárni az egészségügy átalakításának első, legellentmondásosabb szakaszát. Felhívta a figyelmet arra: akár hónapokra meg lehet nyitni ezeket a vitákat, mert nincs olyan kényszer, amelybe ne férne bele a nyugodt párbeszéd.

A kormányfő után felszólaló Szili Katalin házelnök ezzel összefüggésben azt mondta: nemcsak új rendre, hanem új politikára is szükség van. A zárt ülésen elhangzott beszédéből az MTI-nek azt emelte ki, hogy mivel nincs szükség további megszorításokra, a kormányzás új, konszolidációs, stabilizációs szakaszba léphet. Ennek részeként megfogalmazhatunk egy új harmonikusabb, biztonságosabb társadalomképet, ami figyelembe veszi az ökoszociális szempontokat és figyelemmel van a fenntartható fejlődésre – hangoztatta.

A pénteki napon ezt követően egész délután politikai vita zajlott, amelyről késő este Lendvai Ildikó azt mondta, nem volt benne "éles pont". Nincs szükség a korábbi értelemben felvetődött ingatlanadóra, de lehetőség lenne arra, hogy a már létező önkormányzati építmény- vagy telekadó értékalapúvá változzon – ismertette ezután a képviselőcsoport egyik javaslatát. Lendvai Ildikó tájékoztatása szerint a frakció kiállt a konvergenciaprogram folytatása mellett, de amellett is, hogy nincs szükség annak túlteljesítésére.

Kitért arra, szeretnék erősíteni a reformok baloldali karakterét, többi között azzal, hogy a frakció megerősítette, továbbra is a regionális alapú egészségügyi pénztárak létrehozásához ragaszkodnak, mert csak ez csökkentheti a területi különbségeket. Mély koalíciós konfliktushoz ez nem vezet – hangoztatta.

Szombaton délelőtt a tanácskozáson a frakció munkaszervezése volt a téma. Az egyeztetés eredményeként Lendvai Ildikó bejelentette: a képviselők szerint a frakció munkája hatékonyabb lehetne, ha hétfő és kedd helyett kedden, szerdán és esetleg csütörtökön ülésezne az Országgyűlés, ezért kezdeményezik, hogy a tavaszi ülésszaktól változzon meg a parlamenti munkarend.

A képviselőcsoport tapolcai ülésére készült egy nem nyilvános javaslat arról, hogy miben kellene változtatni a frakció munkáján. Az MTI birtokába került dokumentum több kritikát is megfogalmaz a képviselőcsoport munkájával kapcsolatban. Ezek közé tartozik egyebek között, hogy a frakcióüléseken "esetleges a részvétel", több képviselő egyetlen ülésen sem vett részt, a döntéseket sok esetben 10-15, vagy annál is kevesebb képviselő hozza meg.

A frakció előkészítő anyagának megállapításai között az is olvasható, hogy az igazolatlan hiányzást a képviselőcsoport szabályzata ellenére nem szankcionálták következetesen, ezért érvényt kell szerezni annak, hogy a parlament is munkahely.

A kétnapos ülésen a frakció tagjain kívül részt vettek a kormány szocialista miniszterei és több államtitkár is. A kormánytagok közül, elfoglaltsága miatt, csak Göncz Kinga külügyminiszter és Gráf József, az agrártárca vezetője nem utazott Tapolcára.